Поврзи се со нас

Гостивар

Семејства во Гостивар ги отвораат домовите и срцата за деца без родителска грижа

Објавено

на

За прв пат во Гостивар семејства пројавуваат интерес и подготвеност да станат згрижувачи на деца без родителска грижа. До сега поради немање заинтересираност, дечињата од гостиварскиот регион што имаа потреба од згрижување, се сместуваа во установи за таква намена. Во иднина ќе добијат можност да растат и да се воспитуваат во семеен круг и топол дом.

Според информациите од гостиварскиот Центар за социјална работа, шест семејства поднеле документи и отпочнале процедура да станат згрижувачки семејства. Социјалните служби нагласуваат дека е важно што при сместување на децата, браќа и сестри одат на згрижување заедно, односно не се одвојуваат.

Семејствата кои згрижуваат деца без родителска грижа добиваат месечен надоместок определен од Министерството за труд и социјала (околу 16.000 при згрижување на едно, 14.500 за секое дете при згрижување на две деца итн.) Општина Гостивар пак се обврза да им исплаќа на семејствата дополнителни 10.000 денари по месец.

Во октомври минатата година, Гостивар беше дел од кампањата „Подај рака, промени живот-стани згрижувач!“ што ја спроведуваат СОС Детско село и Министерството за труд и социјална политика.

На промотивниот настан беше потенцирано дека сместувањето на децата во згрижувачко семејство е најсоодветен облик на заштита на децата бидејќи се овозможува нивен правилен психо-социјален развој во услови најблиски до биолошкото семејство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена