fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Семејствата на жртвите во автобуската несреќа бараат правда: Вистината нема да ги врати, но ќе даде некаква надеж

Објавено

на

  • Shqip

Семејствата на загинатите во несреќата со автобусот на Дурмо турс, на тригодишнината од трагичниот настан алармираа дека судска разврска за случајот се‘ уште нема и дека процесот непотребно се одолговлекува. Скршени од болка кажуваат дека нивната загуба е ненадоместлива, но правда мора да има.

„Заедно тагуваме, заедно ја водиме битката заглавени во судските лавиринти, битката за вистината и правдата. Свесни сме дека вистината нема да ни ги врати напите најмили, но ќе даде надеж дека во иднина нема да се случуваат вакви трагедии. Поминавме 100 судски рочишта, голем број сведоци, вештаци, угледни професори, недвосмислено укажаа за причините и последиците на несреќата, и покрај тоа, има дополнително развлекување на случајот, супервештачења. Сто пати сме предочувале дека се‘ тоа е непотребно. И  повторно се случуваат такви трагедии. До кога ќе трае верувајте и ние не знаеме.“, рече Синиша Ристоски од Гостивар, чиј брат Дејан загина во несреќата.

За семејствата е несфатливо како после три години нема пресуда за случајот.

„Анархија во судовите, за три години да нема судски епилог на ваква трагедија, што да се каже, знаат ли што прават. Едно рочиште, друго рочиште, трето рочиште, само се вртиме во круг, правдата уште ја нема. Болката не се надоместува со ништо, но ете да се реши, да речеш има суд“, рече Џеват Камбери, кој исто така изгубил близок во семејството.

За несреќата кај Ласкарци во која загинаа 16 граѓани, се води судски процес во Кривичниот суд во Скопје. Шест лица се обвинети за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Од Кривичен пред месец и половина соопштија дека за да премине во завршна фаза предметот се чека на супервештачење, неопходно за затворање на доказната постапка и донесување првостепена пресуда.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 6 часа

Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

Гостиварпред 6 часа

ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

Гостиварпред 11 часа

Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

Вестипред 13 часа

Факти за мајмунските сипаници

Гостиварпред 15 часа

Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

Македонијапред 16 часа

Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

Спортпред 17 часа

Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

Македонијапред 18 часа

Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

Македонијапред 19 часа

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Технологијапред 1 ден

Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

Гостиварпред 1 ден

Куче скитник нападнало гостиварец

Македонијапред 1 ден

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Вестипред 1 ден

СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

Гостиварпред 1 недела

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 4 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 1 недела

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 6 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 6 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 2 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена