Поврзи се со нас

Деца Родители

Семејство со адолесцент – Родителите да бидат флексибилни, но да го задржат авторитетот

Објавено

на

Семејство со адолесцент го опфаќа периодот на влегување на детето во пубертет до крајот на адолесценцијаата, меѓу 12 и 18 години. Во овој период од родителот се бара поголема флексибилност во однос на барањата на детето за поголема независност,и тоа како во погледите на животот,така и во однсеувањето. При тоа родителите треба да ги задржат својот авторитет, кој треба да биде заедничк и доследен,но максимално флексибилен, при што постојано ќе ги следи потребите и интересите на детето.

Периодот на адолесценција е подеденакво бурен период за детето и за семејството. Адолесцентот покажува зголемено интересирање за групата на врсниците како и за здобивање со поголема слобода,што може да доведе до конфликтни ситуации во семејството. Многу е опасно доколку родителите немаат заеднички родителски став во врска со чпотребите на адолесцентот. Во овој период семејството мора да развива поддршка и доверба кон адолесцентот за да може да ги искаже своите чувства, ставови и размислувања.

Претерано цврстите ставови на родителите преголемите барања на семејството создава услови на бунтовништво кај адолесцентот со отфрлање на сите норми и вредности на семејството. Без оглед на неговото однесување,колку адолесцентот и да ги отфрла  вредностите на семејниот систем,сепак тој во себе ги носи и пренесува вредностите на родителскиот систем. Во оваа фаза адолесцентот ги учи семејните, партнерските и родителските улоги. Затоа е многу важен здравиот партнерски однос кај родителите. Семејството мора да му помогне да адолесцентот да ја развие својата индивидуалност,односно да почне процес на одвојување и осамостојување од семејството. Ова е период кога родителите го прават својот животен баланс на успесите и неуспесите,како на личен така и на личен и семеен  и професионален план. Оваа фаза е исклучително кризна доколку родителите долг временски период живееле со неразрешени конфликти и недефинирани родителски улоги. Сите нереализирани цели и лични неуспеси можат да доведат до меѓусебно обвинување и конфликти повторно да се префрли врз детето, во релацијата  „дете-проблем“.

( Следува Постродителско семејство – „семејство со празно гнездо“)

пишува: м-р Слаѓана Анѓелкоска, психолог

Советувалиште за брак и семејство

Центар за социјална работа – Гостивар

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 1 час

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 13 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 14 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 16 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 17 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 18 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 19 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 21 час

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена