Поврзи се со нас

Гостивар

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Објавено

на

Основната клетка на општеството – семејството е под силен удар на современиот начин на живот, разнишаните морални вредности, негативното влијание на интернетот и содржините коишто се пласираат, но и мешање во брачните односи од страна на пошироката фамилија.

Семејството е во криза од загрижувачки размери, согласни се психолозите. И во регионот на Гостивар се бележи значително зголемување на бројот на разводи. Бракови се распаѓаат како кула од карти, честопати и од банални причини.

„Јас работам во Центар за социјални работи, во брако-разводни постапки и на странките им велам „разводот е полош од смртта“, подобро да умрел партнерот, отколку да се разведеш. Развод е нешто најлошо што може да му се случи на човекот. Постои цела медиумска кампања преку западни, па и турски серии, кои тоа го направија како комедија. Таа се разведува на пример, има другарки кои ја поддржуваат, сопругот два пати и кажал погрешен збор, таа не може да трпи, се разочарува и така ние гледаме 100 епизоди. Значи се форсира идеја за разводот дека тоа е нешто опуштено, нормално, многу ок. Но, во животот не е тоа така…Брак не е забава, бракот е обврска, ако не си подготвен на тоа немој да се жениш, остани самец, не формирај семејство. Ако се нафаќаш, сфати дека тоа е сериозно, не е како на филм.“, истакна психологот Билен Карахасан во емисијата „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ во продукција на Gostivarpress.mk и сподели податок дека во поширокиот гостиварски регион годишно се регистираат и по 400 разводи.

„Ние имаме стапка на разводи рамна на Франција, над 400 разводи годишно и тоа разводи со деца. Може да кажам дека 80% од разводите се поради мешање на татковци, мајки, тетки, прашај господ на кој.“, кажа тој.

Во денешните семејства елементите на дисфункционалност и кавгите не се ретка појава, а од тоа страдаат децата.

„Целокупниот социјален економски колапс придонесува во семејствата да настане дисфункционалност, почести конфликтни состојби, меѓусебно обвинување меѓу партнерите, а за жал такви сцени многу често се случуваат пред децата. Основата која треба да му пружи на детето, на младиот човек поддршка, систем на вредности, доверба, е нарушена. Така младата личност се чувствува со намалена самодоверба, има нагативни промени, кризи, несоодветна социјализација, денешното модерно време носи многу последици во таа насока“, подвлече во истата емисија, психологот Моника Наумовска.

Како голем проблем за младата генерација, стручните лица ги посочуваат преголемото влијание на социјалните мрежи и недостигот на социјално учење од вистинскиот живот.

„До сега имавме еден традиционален образец на живот, било во кој систем да сме живееле. Имаше ред, се знаеше каде е местото на постар, на помлад. Ние како деца ги слушавме постарите што зборуваат, како зборуваат, кога се лутат, како се лутат, како ги решаваат проблемите и тоа беа живи приказни за нас, ние учевме од тоа. Тоа беше процес на социјално учење, а тоа денес го немаме, после илјада години. Нашите деца не знаат ни кој е постар, ни кој е помлад, ни како да воспостават релација, во секој дом децата се со телефоните по ќошеви. Ги продадовме мозоците на нашите деца на таа црна кутија, мобилниот телефон, над која немаме контрола.“, рече Карахасан.

Целата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ во која од повеќе аспекти ја дискутираме темата „Ментално здравје“ , може да ја погледнете на јутуб каналот на Gostivarpress.mk.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 8 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 9 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 11 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 12 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 13 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 14 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 15 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 17 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена