fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Семките од лубеницата се одлични за рефреш на организмот

Објавено

на

Лубеницата за многумина е омилено јадење во текот на летото, затоа што е вкусна, сочна и го освежува целиот организам. Сепак, малку се знае дека и семките од лубеницата, кои обично ги фрламе, имаат многу позитивни дејства врз здравјето. Полни се со магнезиум, фолна киселина и диетални влакна, витамини А,Б и Ц, помагаат во добра работа на цревата и органите за верње на храна, корисни се за бубрезите и чистење на инфекции во уринарниот тракт. Содржат незаситени и полизаситени масти, кои помагаат во намалувањето на нивото на лошиот холестерол во крвта.

Она што треба да се знае е дека корист од семките нема ако се голтаат цели, туку само ако се мелени.

Доколку имате проблем со цревни паразити може да се обидете со следниот лек: 100 гр. мелени семки од лубеница се варат во 1 л. вода околу 30 минути. Од течноста се пие по три чаши дневно.

За здрави бубрези и против камења во бубрезите: Четири лажици мелени смеки од лубеница се варата во 2 л. вода околу 15 минути. Течноста се распоредува да се пие два дена. Третиот ден се прави пауза, па повторно се подготвува нова количина. Целокупниот третман треба да трае 2 недели.

 

 

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!