fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Шаховски турнир на градскиот плоштад во Гостивар

Објавено

на

Градскиот плоштад во Гостивар попладнево беше место кадешто љубителите на шахот покажаа колку се добри во шаховска стратегија, дали ги служи концентрацијата и со кои мајсторски потези располагаат. Шаховскиот турнир го организираше гостиварскиот шаховски клуб, со цел да се промовира оваа спортска игра и да се поттикнат граѓаните и младите да ја практикуваат.

„Играњето шах е добро и корисно, затоа што тоа е гимнастика за мозокот, развива концентрација, работна меморија, играчот користи стратегија, тактика, вежба упорност и дисциплина. Исто така, шахот е игра кадешто исходот зависи само од играчот, нема судија на пример, да ти досвири пенал“, вели претседателот на клубот, Ахмед Селмани.

На прашањето дали гостиварци се заинтересирани да играат шах, Селмани рече: „Има  интерес, се надеваме дека ќе бидеме уште попопуларни, со оглед на тоа дека почнуваме и со шаховска школа и се надеваме дека ќе го доближиме шахот и до младите“.

Шаховскиот турнир на плоштадот беше дел од манифестацијата „Денови на иселениците“, која општина Гостивар ја организира во периодот кога печалбарите престојуваат во родниот крај. Турнирот го проследи и градоначалникот Арбен Таравари.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!