Поврзи се со нас

Вести

Шахпаска: Состојбата во детските градинки е стабилна

Објавено

на

„Состојбата во детските градинки е стабилна, тоа беа првите јавни установи кои беа отворени минатата година на 9 септември и покажавме дека тоа е сигурно и безбедно место за згрижување на децата од преучилишна возраст. Како последни бројки што ги имам од вчера е дека има само девет позитивнивни вработени и шест деца што значи состојбата е стабилна“, истакна денеска министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Одговарајќи на новинарско прашање таа рече дека нема да се прави скрининг со брзи тестови за Ковид-19 во детските градинки.

Посочи дека значајно е дека 76 проценти од сите вработени во градинките се вакцинирани, воспитувачите и негователите се вакцинирани во многу повисок процент некаде до 78, 80 проценти, како и останатиот помошно технички персонал.

– Тоа се веќе европски стандарди во степенот на вакцинација и тоа говори за опшествената одговорност и грижата за личното и колективното здравје на вработените во градинките. Кај нас присуството на децата во градинките е регуларно, се почитуваат протоколите и оддавам признание на сите кои се вклучени во овој процес, рече Шахпаска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 8 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 15 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 16 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 17 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 18 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Shahpaska: Gjendja në çerdhet e fëmijëve është stabile

Објавено

на

“Gjendja në çerdhet e fëmijëve është stabile, ato ishin institucionet e para publike që u hapën vitin e kaluar më 9 shtator dhe treguam se ato janë vend i sigurtë për kujdestari të fëmijëve të moshës parashkollore. Si numra të fundit që i kam prej dje është se ka vetëm nëntë të punësuar pozitivë dhe gjashtë fëmijë që domethënë se gjendja është stabile”, theksoi sot Ministrja punë dhe politikë sociale, Jagoda Shahpaska.

Duke u përgjigjur në pyetjen gazetareske ajo tha se nuk do të bëhet skrining me teste të shpejta për Kovid-19 në çerdhet e fëmijëve.

Theksoi se është e rëndësishme se 76 përqind nga të gjithë të punësuarit në çerdhet janë të vaksinuar, edukatorët dhe kujdestarët janë të vaksinuar në përqindje shumë më të lartë duku deri 78,80 përqind, si dhe personeli tjetër ndihmës teknik.

– Ato janë më standarde europiane në gradën e vaksinimit dhe kjo flet për përgjegjësinë shoqërore dhe kujdesin për shëndetin personal dhe kolektiv të të punësuarve në çerdhet. Tek ne prania e fëmijëve në çerdhet është e rregullt, respektohen protokollet dhe jap mirënjohje për të gjithë të cilët janë të kyçur në këtë proces, tha Shahpaska.

Популарно изминативе 100 дена