Поврзи се со нас

Рецепти

Шарени солени бомбици за љубителите на добро мезе

Ова е рецепт кој веруваме дека ќе им се допадне на оние што сакаат убаво мезе и по вкус, но и за очи. Шарените солени бомбици се вкусен залак, кој изгледа декоративно и богато на трпезата.

Вистинско уживање за креативци!

состојки:

600 гр. варени компири

300 гр варено пилешко месо

1 кромид

2 варени јајца

2 кисели краставички

2 лажици мајонез

4 лажици кисела павлака

бибер

сол

за декорација:

1 варен морков

2 мали главици варено цвекло

2 лажици буковец

сецкан магдонос

суасам, ленено семе, оригано

 

подготовка: Најпрво ситно исецкајте го кромидот и во подлабока чинија измешајте го со изренданите јајца, изгмечените компири, исецканото месо и ренданите краставички. Додајте мајонез, павлака, зачини. Од оваа смеса, кога ќе ја изедначите, формирајте топчиња.

Дел од топчињата извалкајте ги во исецкан магдонос, вториот дел во рендан морков, третиот дел во изрендано цвекло. По желба извалкајте ги и во сусам, лелено семе, оригано, буковец.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 54 минути

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 1 час

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!