Поврзи се со нас

Вести

„Шарли Ебдо“ предизвика бес со карикатурата за земјотресот во Турција

Објавено

на

Францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ предизвика бес и е на удар поради карикатурата што ја објави за Турција по двата разорни земјотреси во кои загинаа илјадници, а беа повредени десетици илјади турски граѓани.

Карикатура објавена на Твитер како „илустрација на денот“ прикажува срушени и оштетени згради, превртен автомобил и купишта од урнатини.

„Земјотрес во Турција“, беше напишано во горниот десен агол на карикатурата, а на дното „Не моравме ни тенкови да испратиме“.

Оваа карикатура не е ништо друго освен срам, изјави Франсоа Бургат, политиколог од францускиот Национален центар за научни истражувања. Додека корисниците на интернет реагираа на објавата изразувајќи ја својата фрустрација и бес.

„Современи варвари! Удавите се во својот гнев и омраза“, реагираше на Твитер портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин. Абдурахим Бојнукалин, турски политичар и лондонски претставник на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), кој рече дека списанието „не ги почитува границите во својата потрага по контроверзии“.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена