Поврзи се со нас

Гостивар

Шеснаесетгодишната гостиварка Ангела објави прво книжевно дело

Објавено

на

„Пат од кој нема откажување” е насловот на книгата со кој младата Ангела Арсеска од Гостивар дебитира на македонската книжевна сцена. Се работи за роман поделен во 14 прозни целини подредени по временски редослед и посебни наслови.

„Накратко може да кажеме дека во “Пат од кој нема откажување” ретроспективно се раскажува за несреќата на осум годишното девојче со име Анна, за болките страдањата и искушенијата во еден долг процес на закрепнување. Но, пред се, се раскажува за истрајноста и силата кој се собрани во  детската душа, надополнети со силната желба да се успее да ги оствари своите цели“, открива Ангела.

Авторката има само 16 години. Вели дека спортот, односно фудбалот и кошарката и биле прва љубов, но сега е насочена кон пишувањето и читањето. “Инспирација наоѓам во се што е околу мене, најмногу животните приказни и стории кои имаат пресврти како што беше донекаде и мојата од која може да се научи многу и да се согледа многу и секако мојот живот кој сакам да го претставам на некој свој начин, но секако реален и разбирлив за читателот. Што се однесува до прашањето – какви книги читам, може да кажам дека ги сакам романсите но сепак не ми се едни од омилените, доколку би бирала сепак би избрала трилер затоа што донекаде тоа е и стилот кон кој се стремам да пишувам во иднина.

Ангела Арсеска е родена 2004-та година во Гостивар и е средношколка во гостиварската гимназија. Книгата „Пат од кој нема откажување” е издадена од издавачката куќа Македонија презент.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена