fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шест чекори до совршено чисти плочки во тоалетот

Објавено

на

Нема подобро чувство, од тоа да влезете во чист тоалет. Меѓутоа, и самите знаеме дека тоа секогаш не е возможно, бидејќи немаме време секојдневно да го чистиме темелно. Најголем дел од тоалетот го сочинуваат плочките, на ѕидовите и на подот.

На ѕидните плочки најчесто се собира маснотија, од водената пареа, прскањето на шампонот и други препарати, кои ги користиме во нивна близина. Затоа, можеби на прв поглед изгледаат чисто, но на нив со сигурност се наоѓа маснотија, која е не е видлива со голо око.

Во продолжение, ви приложуваме неколку совети, како темелно да ги исчистите плочките во тоалетот, еднаш дневно, за да уживате во нивната чистотија.

Ичистете ги со правосмукалка

Единствено, само со правосмукалка, ќе бидете во можност, во потполност да ја исчистите прашината, влакната и останатите валкани материи, кои се собираат на нив. Откако ќе завршите со ова, плочките се подготвени за чистење.

Загрејте ги плочките

Додека ги бришете останатите површини и огледалото, пуштете жешка вода во лабавото и во кадата. На тој начин, плочките ќе се загреат и ќе станат повлажни, а со тоа ќе омекнат и масонитите, кои се наоѓаат на нив.

Нанесете средство за чистење и не брзајте

На многу средства за чистење им треба малку време, за да почнат да делуваат. Затоа немојте да брзате. Откако ќе го нанесете средство за чистење на плочките, обрнете внимание на друга работа и почекајте неколку минути, а потоа можете да ги избришете плочките.

Чистете од врвот кон дното

Откако средството за чистење почнало да делува, можете да почнете со чистење, од врвот кон дното. На тој начин, нема непотребно да ги размачкате валканите материи, туку ќе ги насочите кон подот и ќе ги соберете.

Плочките избришете ги со грубата страна на сунѓерот

За да бидете сигурни дека во потполност сте ги извадиле сите бактерии и маснотијата од плочките, откако го оставивте средството на плочките, за тоа да дејствува, пребришете ги со грубата страна на сунѓерот.

Исушете ги плочките

Погрижете се откако ќе завршите со чистење на плочките да бидат суви, за по грешка да не стапнете на нив и да ги размачкате. Ако не сте во можност да отворите прозорец, оставете ги да се исушат од воздухот

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!