fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – четврти дел

Објавено

на

Имунотерапија во прв план

Лекарите со децении имале три главни оружја во борбата против ракот: операции, хемотерапија и зрачење. Во изминатава деценија доживеа успон и четврт метод во кој долго време се сомневало: имунотерапија или користење на имуниолошкиот систем на пациентот за борба против болест како што е ракот. Една од најнапредните техники се вика ЦАР на Т-ќелиите, односно Т-ќелиите на пациентот (вид на бели крвни зрнца) се собираат од крвта се модифицираат и се враќаат назад во телото.

Низа од лекови се појавија на пазарот од средината на последната деценија за се‘ повеќе видови на рак вклучувајќи меланоми, лимфоми, леукемии и рак на белите дробови, наговестувајќи, по мислење на некои онколози, доаѓање на “златен период“ во оваа област. Вилијам Канс, научен директор на Американското здружение за рак, вели дека следните децении би можеле да донесат нови имунотерапии кои ќе бидат подобри и поевтини од оние кои ги имаме сега.

Продолжува…

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!