fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – прв дел

Објавено

на

Издвојуваме шест големи научни откритија кои ја обликуваа изминатава деценија.

Од откривањето на елементи кои ја сочинуваат основата на животот на Марс до огромен успех во уредувањето на гените и напредокот на вештачката интелегенција.

Дали сме сами во универзумот?

Се уште не знаеме дали на Марс некогаш постоел живот, но благодатејќи на малиот робот на шест тркала знаеме дека на “Црвената планета“ имало услови за живот. Непосредно после слетувањето на 6-ти август 2012-та година, роверот на НАСА, Куриосити, открил заоблени и мазни камчиња, доказ дека на оваа планета пред неколку милијарди години течеле реки. Од тогаш собрани се уште докази кои докажуваат дека на Марс навистина имало многу вода, неговата површина била прекриена со врели извори, езера, а можеби дури и океани.

Куриосити во 2014-та година, исто така открил елементи кои ја сочинуваат основата на животот, односно сложени органски молекули. Така продолжува потрагата по докази дека животот ваков каков го познаваме на Земјата не е единствен во универзумот или барем дека не бил одсекогаш.

Два нови ровери ќе бидат лансирани во текот на следнава деценија, американскиот Марс 2020 и европскиот Росалинд Френклин, кои ќе трагаат по древни микроби.

Влегувајќи во новата деценија, истражувањето на Марс ќе го промени фокусот на прашањето “дали на Марс постоеле услови за живот?“ во прашањето “дали Марс поддржувал или поддржува живот?“, рекла Емили Лакдавала, геолог во американската непрофитна организација Планетарно друштво.

продолжува…

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!