fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – шести дел

Објавено

на

Напредок на вештачката интелигенција

Машинско учење, на што најмногу мислиме кога зборуваме за вештачката интелигенција, пристигна во изминатава деценија. Користејќи статистика за идентификација на образсци во огромни бази на податоци, машинското учење денес продвижува се‘ од гласовни асистенти па се‘ до препораки на Нетфликс и на Фејсбук. Таканареченото deep learning – тоа е процесот кој го унапредува и делимично почнува да ја имитира комплексноста на човековипот мозок. Тоа е технологијата која се наоѓа позади најголемите успеси во изминатава деценија, од Гугловата AlphaGoa, кој го победи светскиот првак во неверојатно тешката игра Go 2017, се‘ до гласовни преводи во реално време и напредното препознавање на ликови на Фејсбук.

Во 2016-та година, Google Translate, покренат 10 години пред тоа, се преобрази од услуга која во најдобар случај даваше извештачени преводи, а во најлош бесмислени, до услуга која дава природни и точни преводи. Резултатите некогаш се навистина средени.

Најголемиот пробив во последнава деценија имал deep learning, “откритие така што вештачките неуронски мрежи ќе можат толку многу да се развијат, што ќе можат да извршуваат многу задчи од вистинскиот свет“, вели Хенри Каутс, професор по информатика на Универзитетот Рочестер.

“Во применетото истражување, мислам дека вештачката интелигенција има потенцијал да подтикнува нови методи на научни откритиа, од зголемување на силата на материјалот до откривање на нови лекови, дури и пробив во физиката“, вели професорот Каутс.

Според мислењето на Макс Јадерберг, научник на DeepMind, во сопственост на матичната компанија Гугл Алфабета, следниот голем скок ќе го овозможат алгоритми кои можат да научат како да пронајдат информации и брзо да се прилагодат, да ги усвојат и да делуваат врз основа на тоа ново знаење, наместо да зависат од луѓето кои им даваат точни податоци.

Самото тоа ќе го отвори патот кон општа вештачка интелигенција или на машини кои ќе можат да извршуваат било какви задачи какви што извршуваат луѓето, наместо да бидат безпрекорни само во една функција.

крај

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!