Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – шести дел

Објавено

на

Напредок на вештачката интелигенција

Машинско учење, на што најмногу мислиме кога зборуваме за вештачката интелигенција, пристигна во изминатава деценија. Користејќи статистика за идентификација на образсци во огромни бази на податоци, машинското учење денес продвижува се‘ од гласовни асистенти па се‘ до препораки на Нетфликс и на Фејсбук. Таканареченото deep learning – тоа е процесот кој го унапредува и делимично почнува да ја имитира комплексноста на човековипот мозок. Тоа е технологијата која се наоѓа позади најголемите успеси во изминатава деценија, од Гугловата AlphaGoa, кој го победи светскиот првак во неверојатно тешката игра Go 2017, се‘ до гласовни преводи во реално време и напредното препознавање на ликови на Фејсбук.

Во 2016-та година, Google Translate, покренат 10 години пред тоа, се преобрази од услуга која во најдобар случај даваше извештачени преводи, а во најлош бесмислени, до услуга која дава природни и точни преводи. Резултатите некогаш се навистина средени.

Најголемиот пробив во последнава деценија имал deep learning, “откритие така што вештачките неуронски мрежи ќе можат толку многу да се развијат, што ќе можат да извршуваат многу задчи од вистинскиот свет“, вели Хенри Каутс, професор по информатика на Универзитетот Рочестер.

“Во применетото истражување, мислам дека вештачката интелигенција има потенцијал да подтикнува нови методи на научни откритиа, од зголемување на силата на материјалот до откривање на нови лекови, дури и пробив во физиката“, вели професорот Каутс.

Според мислењето на Макс Јадерберг, научник на DeepMind, во сопственост на матичната компанија Гугл Алфабета, следниот голем скок ќе го овозможат алгоритми кои можат да научат како да пронајдат информации и брзо да се прилагодат, да ги усвојат и да делуваат врз основа на тоа ново знаење, наместо да зависат од луѓето кои им даваат точни податоци.

Самото тоа ќе го отвори патот кон општа вештачка интелигенција или на машини кои ќе можат да извршуваат било какви задачи какви што извршуваат луѓето, наместо да бидат безпрекорни само во една функција.

крај

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена