fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – трет дел

Објавено

на

Добродојдовте во ерата на уредување на гените

Биомедицината сега може да се подели во две ери, од кои една започна во изминатава деценија: пред и после уредувањењто на гените CRISPR-Cas9 или само CRISPR.

“Уредувањето на гените со методот на CRISPR одскокнува од сите останати методи“, рекол Вилијам Келин, добитник на Нобеловата награда за медицина во 2019-та година.

Во 2012-та година Емануел Карпентер и Џенифер Дудна објавиле дека развиле нова алатка која го искористува принципот на имунолошка одбрана на бактериите за уредување на гените од другите животни. Многу поедноставен е и лесен за користење во помали лабаратории. Карпентер и Дудна собраа многу награди, но и нивната техника е далеку од совршена и може да создаде несакани мутации. Стручњаците веруваат дека можеби тоа им се случило на кинеските близнаци родени во 2018-та година поради уредување на гените кое го спровел научник критикуван за занемарување на научни и етички норми.

CRISPR е сепак една од најголемите научни приказни во последните години, а Келин очекува експлозија на неговото користење во борбата против болестите.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!