Поврзи се со нас

Занимливости

Шесте најголеми научни откритија во последнава деценија – трет дел

Објавено

на

Добродојдовте во ерата на уредување на гените

Биомедицината сега може да се подели во две ери, од кои една започна во изминатава деценија: пред и после уредувањењто на гените CRISPR-Cas9 или само CRISPR.

“Уредувањето на гените со методот на CRISPR одскокнува од сите останати методи“, рекол Вилијам Келин, добитник на Нобеловата награда за медицина во 2019-та година.

Во 2012-та година Емануел Карпентер и Џенифер Дудна објавиле дека развиле нова алатка која го искористува принципот на имунолошка одбрана на бактериите за уредување на гените од другите животни. Многу поедноставен е и лесен за користење во помали лабаратории. Карпентер и Дудна собраа многу награди, но и нивната техника е далеку од совршена и може да создаде несакани мутации. Стручњаците веруваат дека можеби тоа им се случило на кинеските близнаци родени во 2018-та година поради уредување на гените кое го спровел научник критикуван за занемарување на научни и етички норми.

CRISPR е сепак една од најголемите научни приказни во последните години, а Келин очекува експлозија на неговото користење во борбата против болестите.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена