fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Шести ден блоката на Русино, воздухот во Гостивар е чист – Земи длабок здив!

Објавено

на

Тече шестиот ден од блокадата на Русино, организирана од „Граѓанската иницијатива Стоп Русино, чист воздух за Гостивар“. Граѓаните ја спроведуваат во смени и дежураат по 24 часа на рампата, којашто води до таканаречената депонија. Од вторникот навечер, се пропуштаат само камиони со отпад од Гостивар. За сметот од други општини, блокадата се уште важи.

Во меѓувреме, на Русино работи механизација за затрупување на сметот и санирање. Како што кажуваат и објавуваат на социјалните мрежи граѓаните што учествуваат во блокадата, и покрај тоа, се случува повремено ѓубрето повторно да гори. Бараат надлежните соодветно да реагираат и да си ги исполнуваат обврските за уредување на Русино.

Во Гостивар неколку денови во воздухот не се чувствува чад и нема непријатна миризба. Мерните станици за аерозагадување покажуваат зелени параметри.

„Земи длабок здив Гостивар, нека биде секогаш зелен, таков го сакаме и за таков Гостивар ќе се бориме. Ви благодариме на сите за поддршката! Особено благодариме на компаниите и луѓето што овие денови ни помагаа со храна, пијалоци и други потребштини. Знаеме колку напорно работите за да ги одржите вашите компании, знаеме колку е тешко да се сврзе месец со месец во овие тешки времиња, и затоа уште толку сме ви благодарни за несебичната помош. Сите вие сте ни најголема мотивација да продолжиме напред кон заедничката цел! Гостивар мора да дише!“, напишаа вчеравечер граѓанските активисти од Стоп Русино на фејсбук групата преку која ги организираат своите активности.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!