Поврзи се со нас

Регион

Шојгу: Украинската армија загуби повеќе од 11.000 војници во февруари

Објавено

на

„Ослободувањето на Артјомовск продолжува. Овој град е важен одбранбен центар на украинските сили во Донбас. Неговото заземање ќе овозможи понатамошни офанзивни операции длабоко во одбраната на вооружените сили на Украина“, рече рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на конференцијата со раководството на вооружените сили, пренесува руски Спутник.

Во правците Доњецк и Купјанск беа ослободени Николајевка, Двуречное, Краснаја Гора, Грјаниковка и Парасковјевка, додаде тој.

Рускиот министер истакна дека загубите на вооружените сили на Украина се зголемиле за 40 отсто во февруари, надминувајќи 11.000 луѓе.

„Забележливо е значително зголемување на персоналните загуби во вооружените сили на Украина. Само во февруари тие се зголемени за повеќе од 40 отсто во однос на јануари и изнесуваат над 11.000 воени лица. Во тој поглед, изненадувачка е рамнодушноста на режимот во Киев кон својот народ, кој не ги зема предвид огромните човечки загуби“ рече Шојгу.

Министерот посочи дека приоритет за вооружените сили на Русија останува зачувувањето на животот и здравјето на војниците и цивилите. Шојгу додаде и дека руските војници ќе продолжат да ги извршуваат задачите во рамките на специјалната операција. Западот, како дел од американската стратегија за „разбивање на Русија со помош на оружје“, ја зголемува испораката на оружје за Киев, но тоа не води до успех на Вооружените сили на Украина на бојното поле, заклучи министерот.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 41 минута

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 21 час

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена