Поврзи се со нас

Спорт

Шок од „Енфилд“ – Клоп го напушта Ливерпул на крајот од сезоната

Објавено

на

Тренерот на англискиот фудбалски прволигаш Ливерпул, Јирген Клоп (56), одлучи да го напушти клубот на крајот од сезоната во Премиер лигата.

Информацијата попладнево ја потврди Ливерпул, објавувајќи драматично видеообраќање на германскиот стратег.

„Можам да разберам дека ова е шок за многу луѓе во моментот кога прв пат ќе го слушнат, но очигледно можам да објаснам или барем да се обидам да дадам објаснување. Сакам апсолутно сè што е поврзано со овој клуб, сè што е поврзано со овој град, сè што е поврзано со навивачите и со луѓето во клубот, сè во Ливерпул. Но, тоа што ја носам оваа одлука покажува дека сум убеден дека е вистинската. Се чувствувам како да снемувам енергија. Сега немам проблем, но очигледно веќе подолго време знаев дека ова треба да го кажам во еден момент, и сега сум добро.“, порача Клоп.

Германскиот тренер дојде во Ливерпул во 2015 година и со клубот од Енфилд освои шест големи трофеи: Премиер лигата (2018/19), Лигата на шампиони, Суперкупот на УЕФА и ФИФА Светското клупско првенство (2019), Лига Купот и ФА Купот (2021/22).

Ливерпул во средата се пласираше во финалето во Карабао купот, а во Премиер лигата во моментов е првопласиран на табелата со 48 бодови, пет повеќе од Манчестер сити кој има одиграно натпревар помалку.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 3 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 4 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 6 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 7 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 9 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 10 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 12 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена