fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Шокантен експеримент: Научници сакаат да пренасочуваат астероиди кон Земјата

Објавено

на

Научници од универзитетот во Глазгов работат на шокантен експеримент. Тие имаат намера да пренасочуваат астероиди кон Земјата, со цел да го истражуваат животот во вселената и да вадат од нив ретки метали.
Истражувачите објаснуваат дека водата и металите кои би се извлекувале од астероидите би се користеле за откривање на многу тајни на универзумот и за нови мисии на Меѓународната вселенска станица. Тие тврдат дека би одбирале само помали астероиди кои ќе може да ги контролираат и за кои нема да постои опасност да се судрат со нашата планета, туку ќе бидат уловени во орбитата.
Како ќе се привлекуваат, а потоа ловат небесните тела? Според научниците тоа ќе се одвива на ист принцип како што функционира леталото “Mars Reconnaisseance Orbiter” со кое се истражува планетата Марс. Леталото користи одреден маневар наречен “aerobreaking” за менување на својата орбита или брзина, со помош на атмосферата на планетата како отпор, што може да го повлече за слетување.
На овој начин астероидите кои ќе влезат во земјината орбита ќе го забават движењето, а научниците ќе можат лесно од нив да соберат се` што им е потребно за испитување. По тој процес, небесните тела би согореле. Во целата постапка значајна улога би имало и специјално беспилотно летало кое ќе ги врши сите работи на терен, за да се избегнат човечки жртви.
Веќе е избран првиот астероид со кој научниците ќе се обидат да го изведат експериментот. Станува збор за астероидот 2005 VL1, кој е избран заради погодните густина и големина.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!