Поврзи се со нас

Спорт

Шпанска Марка: „Џиновскиот убиец“ кој ја сруши Италија е последната пречка на Португалија до Мундијалот

Објавено

на

  Португалија и Кристијано Роналдо ги дели само еден натпревар до пласман на Светското првенство во Катар. Сепак, ривал на „Драгао“ во Порто во финалето на плејофот ќе им биде репрезентација која својата историја ја гради со подвизи.

  Шпанска „Марка“ направи кратка анализа на македонската репрезентација и очекувањата за вечерашниот дуел.

  – Победивме една од најдобрите селекции во светот… но нема да застанеме. Сакаме да го направиме последниот чекор и да стигнеме до Светското првенство потврдувајќи дека сме меѓу 20-те најдобри европски селекции, рече македонскиот селектор Благоја Милевски.

  Во Палермо, Македонците се спротивставија на опсадата на Италија и постигнаа победнички гол 92. минута преку Трајковски, враќајќи ги „азурите“ во пеколот.

  – Сè уште сум во шок. Ако можеме да ја победиме Португалија? Да. Ќе дадеме се од себе… и ќе успееме, еуфорично изјави капитенот Стефан Ристовски.

  Македонскиот тим пред пет години беше на 166. место на рангирањето на ФИФА! Сега тие се број 67.

  – Имаме 90 минути да го исполниме нашиот сон и сонот на целата земја. Не можеме да ја пропуштиме оваа можност, смета Елиф Елмас кој се враќа во тимот по паузата поради жолти картони.
  Претходоно, во квалификациската група, Македонците ја совладаа Германија во Дуизбург, со 2:1, токму со голот на Елмас.

  Дебито на последното Евро – тие ги загубија сите три натпревари – беше пресвртница за Северна Македонија која никогаш порано не уживала на турнир и сака да го повтори во Катар. Македонците против Португалија ќе го искористат оружјето со кое триумфираа против Италија. Два удари и еден гол, прогнозира „Марка“.

  Дали Кристијано Роналдо по 2006, 2010, 2014 и 2018 година ќе се избори за учество на уште еден Мундијал, или македонските фудбалери ќе направат историски подвиг и за прв пат ќе се најдат на едно Светското првенство, ќе се знае по вечерашнито меч во Порто закажан за 20:45 часот.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 9 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 10 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 12 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 14 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 15 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 16 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 16 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 17 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 18 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 21 час

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена