Поврзи се со нас

Македонија

Шпаркасе Банка и ЕБОР со нова еко кредитна линија и можност за инвестициски грант за клиентите до 20%

Објавено

на

Шпаркасе Банка АД Скопје ја продолжува долгогодишната соработка со својот партнер Европска банка за обнова и развој преку потпишување нов договор со кој се обезбедени дополнителни 1,5 милиони евра од Програмaта за финансирање на зелената економија (GEFF 3) достапни за домаќинствата што сакаат да инвестираат во високоефикасни технологии, какви што се фотоволтаични системи, сончеви колектори, топлински пумпи, прозорци и врати, изолација и слично, и за кои им се доделува финансиски грант до 20% од вредноста на кредитот.

Преку оваа успешна програма Шпаркасе Банка АД Скопје досега има финансирано повеќе од 2.700 домаќинства во износ од 21,5 милиони евра позитивно оценети инвестиции во прифатливи технологии со кои ги уживаат придобивките од нив, какви што се намалена потрошувачка на енергија, намалени трошоци во семејниот буџет, зголемена вредност на своите домови и придонеле кон колективно подобрување на околината.

„Ми претставува задоволство да ја продoлжиме успешната приказна на Програмaта за финансирање на зелената економија за Западен Балкан од ЕБРД, во која Шпаркасе Банка АД Скопје има значително учество во Република Северна Македонија. Со оваа линија сакаме да ги поттикнеме граѓаните да инвестираат во своите домови во напредни технологии, со што ќе имаат повеќекратен поврат, атрактивен финансиски грант до 20% од инвестицијата од една страна и ќе постигнат одржливост на својот дом во иднина“ – изјави г-ѓа Нина Неданоска, заменик-претседател на Управниот одбор на Шпаркасе Банка АД Скопје.

„Задоволни сме што ја проширивме нашата соработка со Шпаркасе Банка и среќни сме поради фактот што сè поголем број граѓани ја препознаваат важноста и придобивките од инвестирањето во енергетската ефикасност. Овие инвестиции им овозможуваат на клиентите подобрување на удобноста на нивните домаќинства и намалување на трошоците за електрична енергија“ – изјави г-н Анди Аранитаси, директор на ЕБОР за Северна Македонија.

Како единствен директен банка-потписник на Принципите за одговорно банкарство на ООН во Република Северна Македонија, и во согласност со својата деловна стратегија, се стремиме да изградиме одржлива економија за идните генерации преку финансирање инвестиции наменети за обновливи извори на енергија, енергетска ефикасност и зелени технологии.

(комерцијална објава)

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена