Поврзи се со нас

Вести

Штетата врз украинската инфраструктура досега изнесува 63 милијарди долари

Објавено

на

Штетата врз украинската инфраструктура, предизвикана од руските напади, досега се проценува на речиси 63 милијарди долари, јави Анадолија.

Русија на 24 февруари го почна нападот врз Украина, а експертите од Киевската економска школа ја соопштија анализата во која се наведува дека украинската инфраструктура претрпела штета од 62,88 милијарди долари.

Причинетата штета во изминатите седум дена се проценува на 3,5 милијарди долари.

Експертите во својата анализа наведуваат дека во досегашните руски напади се оштетени над 8.000 патишта, 260 мостови, 4,431 станбен објект, 92 фабрики или претпријатија, 378 образовни институции, 138 здравствени установи, две пристаништа, осум цивилни и 10 воени аеродроми, како и осум елекрани, меѓу кои и една нуклеарна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 2 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 3 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 4 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 6 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 7 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 9 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 9 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 9 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 10 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 11 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 11 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

ФОТО ВЕСТпред 13 часа

„Борба“ на облаци и виножито на небото над Гостивар утрово… 

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Dëmi në infrastrukturën e Ukrainës deri më tani është 63 miliardë dollarë

Објавено

на

Dëmi në infrastrukturën e Ukrainës të shkaktuar nga sulmet ruse vlerësohet në pothuajse 63 miliardë dollarë deri më tani, raportoi Anatolia.

Rusia nisi një sulm ndaj Ukrainës më 24 shkurt dhe ekspertët e Shkollës Ekonomike të Kievit thanë në një analizë se infrastruktura e Ukrainës kishte pësuar 62.88 miliardë dollarë dëme.

Dëmi i shkaktuar në shtatë ditët e fundit vlerësohet në 3.5 miliardë dollarë.

Ekspertët thonë në analizën e tyre se sulmet ruse deri më tani kanë dëmtuar më shumë se 8,000 rrugë, 260 ura, 4,431 ndërtesa banimi, 92 fabrika apo ndërmarrje, 378 institucione arsimore, 138 objekte shëndetësore, dy porte, tetë aeroporte civile dhe 10 ushtarake, gjithashtu. si tetë termocentrale. , duke përfshirë një bërthamor.

Популарно изминативе 100 дена