Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што да јадете за поделотворна хидратација на телото

Објавено

на

Со топлотниот бран што го зафати нашето поднебје, покрај вода – што треба да се пие секој ден, и овошјето и зеленчукот се важни за хидратација на телото. Следи дел од можеби најделотворните намирници за овој дел од годината.

Лубеница

Овој зеленчук е исклучително богат со вода, но спаѓа и меѓу најбогатите извори на ликопен – антиоксиданс што помага во борбата против ракот. Богат е со витамин Ц, ги чисти бубрезите и уринарниот систем. Содржи дури 93 oтсто вода, а токму оваа одлика го прави одлично средство за чистење на организмот, но и за слабеење. Освен што тоа, содржи и есенцијални омега-6 и омега-9 масни киселини и цинк.

Сѐ ова ја прави лубеницата совршено средство за природна нега не само на лицето, туку и на кожата на целото тело. Имено, лубеницата ја навлажнува и хидрира, ја тонизира и обновува кожата и ги третира акните и изгорениците од сонце.

Јагоди, малини, боровинки

Сите слични овошки се солидна хидратантна храна, но сочните црвени јагоди се најдобриот избор. Малините и боровинките содржат околу 85 отсто вода, а капините малку повеќе – 88,2 отсто. Миксот од јагоди и јогурт е можеби едно од највкусните здрави задоволства.

Јагодите содржат 92 отсто вода и се богати со витамин Ц, калиум, фолна киселина и растителни влакна. Тие исто така ги содржат антиоксидансите антоцијани, елагична киселина и кверцетин. Тој спој е одлична комбинација за закрепнување после тренинг.

Цитруси

Тие може да помогнат во намалувањето на холестеролот. Имено, истражувачите велат дека соединенијата во ова овошје помагаат во согорувањето на мастите и го стабилизираат шеќерот во крвта.

Портокалите, цитроните, лиметите, лимоните и другото слично овошје се природни разладувачи на телото. Тајната е во високата содржина на фитонутриенти како антоцијани, флавони, витамин Ц, полифеноли. Сѐ тоа ги одржува кожата, имунолошкиот систем, го стимулира метаболизмот и ја подобрува способноста на телото полесно да ги разградува мастите од храната.

Диња

Околу четвртина од овој сладок зеленчук содржи само 50 калории, но има 100 отсто од препорачаниот дневен внос на витамини А и Ц. Ако Ви здодее како сирово насечкан плод, и таа може да се изблендира со јогурт, па и да се замрзне… Може и да се измеша со сок од портокал и нане – како дополнително освежителен пијалок.

Праски и кајсии

Во случаи со осип и сува кожа, причината за тоа може да биде покачена температура, за којашто човекот обично не е свесен. Праските во дневното мени брзо ќе го надополнат калиумот, витаминот А и Б-12, како и другите хранливи материи делотворни во однос на температурата на телото и изгледот на кожата.

И кајсиите се одлична природна помош за намалување на телесната топлина и за помалку потење.

Манго

За кога кожата е сува, треба да се јаде и манго. Тоа е богато со витамини и минерали, особено со витаминот А, којшто го подобрува надворешниот изглед и природно помага во борбата против акните, бидејќи го спречува зголеменото производство на клетки на кожата. Познато е дека мртвите клетки во комбинација со себум (природно масло на кожата) ги затнуваат порите

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 6 минути

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

Гостиварпред 2 часа

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 2 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 3 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 4 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена