Поврзи се со нас

Занимливости

Што е фатаморгана и како се создава?

Објавено

на

Прекршувањето на светлината може да биде причина за појава на нестварни слики на песок или на површината на морето. Фатаморгана е всушност оптичка мамка, илузија која природа ја создава пред нашите очи.

Мора да напоменеме дека сите предмети ги гледаме, затоа што светлосните зраци се одбиваат од површината и паѓаат на нашите очи, обично во права линија. Но, ако над предметите постои слој на ладен воздух, тогаш светлината ќе се одбие од тој слој (под некој агол) и ќе падне кон земјата. Со други зборови, тој ладен воздух делува како огледало, а набљудувачот го гледа само одразот на предметот, кој всушност се наоѓа многу, многу далеку.

Тоа се случува во пустините, кога над жешкиот песок, во повисоките слоеви на атмосферата постои ладен воздух. Од висината на која тој се наоѓа, зависи аголот на прекршување и далечината од која зраците ќе се одбијат.

Кога оддалеченото небо ќе се одрази од „воздушното огледало“, нам може да ни изгледа како езеро. Тоа е всушност фатаморгана.

Фатаморгана се јавува и на море, како слика од бродови кои пловат по небото. Ова настанува кога студен воздух циркулира во близина на водата, а топлиот над него. Тогаш може да се видат оддалечени бродови, кои се наоѓаат надвор од хоризонтот, затоа што светлосните бранови од овие предмети се одбиваат од слојот топол воздух и така гледаме бродови на небото.

Меѓу најпрочуените фатаморгани во светот, спаѓа и онаа на Сицилија, над Месинскиот мореуз. Целиот град Месина се одразува на небото и пред очите на набљудувачот  се појавува како да е вистински пред него.

Изразот фатаморгана доаѓа од италијанските зборови fata Morgana, по самовилата Моргана (илузија, измама), зла маѓесница за која се верувало дека ја создава оваа појава.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 15 минути

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 2 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 4 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 5 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 6 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 7 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 8 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 9 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 9 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена