Поврзи се со нас

Занимливости

Што е тоа политички маркетинг и како почнал да се применува?

Објавено

на

Политичкиот маркетинг е составен дел на секој современ политички систем. Тој претставува спој на политиката и маркетингот со цел политичките субјекти да остварат колку што е можно подобар резултат на политичкиот пазар, односно на изборите.

Историски развој на политичкиот маркетинг
Во времето на антиката грчките теоретичари пишувале за војлата на јавноста и за нејзиното значење. Почетоците на политичката комуникација би можело да се бараат во историјата на античката реторика, односно во делата на Платон, Аристотел, Деметриј, Цицерон и други.

Сите елементи на политичкиот маркетинг може да ги пронајдеме кон крајот на 18. век во САД. Од самото создавањена САД, политичките кампањи биле вистинска забава за народот. Наликувале на циркус и карневал, каде со помош на памфлети и плакати политичарите ја барале поддршката од народот.

Првата вистинска кампања се случила во времето на Ендрју Џексон, кон крајот на 1828 година.

Посериозно развојот на методиката и техниките на политичката кампања почнале да се создаваат во последните десетлетија на 19. век. За првпат тие техники се примениле во кампањата на Брајан Мек Кинли, 1896 година. Партиските стожери постојано испраќале промотивен материјал и разни соопштенија, што многу наликувало на современите кампањи од денешницата.

Слично било и во Русија. Во 1917 година руските бољшевици на големо ја користеле политичката пропаганда за време на Октомвриската револуција, што многу им помогнало да ја освојат власта во земјата.

За агитација и придобивање на народните маси, политичката пропаганда секојдневно ја користеле и припадниците на Третиот рајх, збогатени со кино претстави и со радио емисии.

Американските политички партии одбивале масовни кампањи се до 1932 година, кога одлучиле да патуваат низ земјата и да им објаснат на гласачите дека тие не се одговорни за Големата депресија. Почетокот на модерната историја на кампањите се смета спектакуларната кампања на Ф.Д. Рузвелт, во 1936 година, која му носи уверлива победа.

Појавата на телевизијата, во ‘50 – тите, години потполно го сменило стилот на политичките реклами. Прв ја искористил Двајт Ајзенхауер во 1952 година и станал првиот политичар кој најмил агенција за водење на својата кампања. За тоа потрошил еден милион долари.

Многумина веруваат дека и Џон Ф. Кенеди, во 1960 – тата станал најмпадиот американски претседател благодарение на успешниот ТВ маркетинг.

Почетокот на 1990 – тите компјутерот, а некоја година подоцна и интернетот значително се вклучуваат во формирањето и спроведувањето на современите политички кампањи.

Што е политички маркетинг?
Кај политичкиот маркетинг не станува збор само за комуникација, односи со јавност и водење кампања, бидејќи тој е многу повеќе од тоа. Партиите се однесуваат како претпријатија, користејќи ги информациите од пазарот за да би можеле да влијаат врз дизајнот на политичкиот производ што го нудат на гласачите.

Дефинициите за политичкиот маркетинг многу варираат, а како најприфатлива се смета онаа на Мајкл Бонгранд, според кого политичклиот маркетинг е збир на техники чија цел е да се подобри соодветноста на еден кандидат кон одреден изборен потенцијал, да се приближи кон поголем број гласачи, при што секој избирач ќе може јасно да ја воочи разликата меѓу понудената опција и останатите кандидати.

Теоретичарите укажуваат дека постојат четири основни правила на политичкиот маркетинг кои што се преземени од економскиот маркетинг:

  1. Правило на доследност (Ниту една одлука за кампањата да не се донесе без нејзино усогласување со останатите и со оние од претходните кампањи).

  2. Вреднување на претходните кампањи (Критички осврт на успешните и неуспешните потези во минатото и преобликување на оние кои донесле успех).

  3. Правило на минимална разлика (Партиите и кандидатите да бидат препознатливи по некои пораки).

  4. Правило на максимална сигурност (Во кампањата да не се отвораат проблеми кои може да се вратат како бумеранг за време на кампањата).

Заклучок
Маркетингот се создал во светот на економијата, поточно во деловниот сектор. Во политиката, примената на маркетингот подразбира користење на специјални маркетиншки методи и концепции во политичкиот натпревар. Во контекст на демократијата и повеќестраниот политички состав, се наметнува потребата за маркетиншка дејност која, врз основа на некои економски подрачја, помага за подобра продажба на одредени идеи, политички партии и поединци како нивни носители.

Напредокот на медиумите и на технологијата наметнува политичкиот маркетинг да се одвива 24 часа дневно, 7 дена во неделата, а конечните и најважни резултати од неговата ефикасност се гледаат на престојните избори.

Извори: www.political-marketing.org | www.huffingtonpost.com | blog.udemy.com

Во соработка со Енаука.мк

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 2 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 6 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 8 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 10 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 11 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 12 часа

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 13 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 14 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 15 часа

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 1 ден

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 1 ден

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 5 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 1 ден

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 6 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 1 недела

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена