Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што е „зимски блуз“ и од кои причини се појавува?

Објавено

на

Помалку Сончева светлина, постудени денови, подолги ноќи и помалку време надвор – сѐ тоа може да влијае на психичкото здравје на луѓето. Во овие есенски месеци од годината, многумина доживуваат промени во расположението – и тоа е вообичаено. Здравствените стручњаци откриваат зошто тоа се случува, како може да се справиме со промените во менталното, емоционално и физиолошко здравје и како да се подобри расположението?

Тоа сезонско афективно растројство, што уште се нарекува и „зимски блуз“, е вид депресија што се јавува во есенските и зимските месеци, кога, меѓу другото, изложеноста на природна Сончева енергија е намалена.

Д-р Рајан Султан, истражувач и психијатар на Универзитетот Колумбија во Њујорк, САД, истакнува дека тоа е призната состојба што се одликува со промени во расположението и однесувањето токму зиме и наесен.

„Додека многу луѓе доживуваат поблаги промени во расположението во текот на зимата, сезонско афективно растројство претставува потежок и клинички позначаен облик на таа состојба… Точната причина за „зимскиот блуз“ не е целосно разјаснета, но се верува дека неколку фактори придонесуваат за неговиот развој. Меѓу основните фактори е намалената изложеност на Сончева светлина во текот на есенските и зимските месеци“, појасни д-р Султан.

Сонцето е она што носи енергија и оптимизам во кои луѓето уживаат во потоплите денови. Темнината што сега почнува околу 17 часот, според стручњакот, може да поттикне развој на сезонско афективно растројство.

Покрај падот на енергијата и лошото расположение, таа сезонска депресија може да донесе и низа други емоции и состојби, како што се зголемена грижа, замор, анксиозност, поспаност, летаргија, слаба концентрација и слично.

„Важно е да се напомне дека овие симптоми обично се појавуваат кон крајот на есента или почетокот на зимата и се намалуваат кон пролетта. Сепак, зимата треба да се преживее, без разлика дали ја сакате или не, бидејќи и таа е дел од годината и не може да се избегне… За да си го олесните овој период и да не паднете во целосна депресија, обидете се секој ден да направите нешто убаво за себе за коешто знаете дека ќе ви донесе насмевка на лицето и топлина во вашето срце“, истакнува стручњакот.

Симптомите на сезонско афективно растројство може да варираат по сериозност, но обично го вклучуваат следново: Постојани чувства на тага, безнадежност или вознемиреност; ниска енергија и поголем замор; поголема потреба за сон и отежнато будење наутро; желба за јаглени хидрати и зголемување на телесната тежина; тешкотии во концентрацијата и одлучувањето; социјално повлекување и намален интерес за активности; раздразливост и зголемено чувство на отфрленост.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена