Поврзи се со нас

Занимливости

Што ги предизвикува грмотевиците?

Објавено

на

  Денеска после подолго време не раздрма звукот на грмотевиците, па во продолжение еве како настануваат и што ги предизвикува.

  Низ Земјата, во секој еден момент, има околу две илјади грмотевици, а гром удира на земјата околу сто пати во секунда. Громот е звук произведен од молња што го распрснува воздухот.

  Од дното на облакот, се појавува молња со нејасна осветленост, која се нарекува водач. До земјата стигнува во дел од секундата по скршената линија, со што се создава канал низ воздухот широк околу 2 см. Струјата во таа молња е околу 200 ампери (струјата во домаќинствата е обично од 15 до 20 ампери). Кога гром се приближува до земјата на околу 20 метри, искра почнува да ја среќава од земјата. Двете искри се поврзуваат, а струјата се движи во спротивна насока, по должината на каналот кон облакот, зголемувајќи се на над 10.000 ампери. Потоа, уште едно водство со пад се спушта низ каналот направен од ударот нагоре, а потоа друга искра блеснува назад кон облакот. Температурата во воздушниот канал брзо достигнува 30 000 ° С. Таа повеќекратна молња трепка во интервал помал од секунда, гледа како еден гром.

  Во каналот, прегреениот воздух се шири насилно, бидејќи молекулите добиваат експлозивен прилив на енергија и се оддалечуваат едни од други. Воздухот продолжува да се шири, побрзо од брзината на звукот, со молња во сите правци, формирајќи ударни бранови. Во непосредна близина на молња, овие бранови забавуваат до приближно 340 m/s, што е брзина на нормалниот звучен бран во воздухот. Кога брановите стигнуваат до човекот, тој слуша тресок. Тој тресок или грмотевици доаѓа од главниот канал на грмотевиците. Ударите од гром произведуваат најсилен звук, бидејќи струјата во него е најсилна и најмногу го загрева воздухот. Крцкањето што понекогаш се слуша потекнува од гранките на громот што се одделуваат од главното дрво. Звуците што се слушаат по првиот удар и татнежот се всушност ехо на грмотевици создадени од облаци, планини и згради.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 10 минути

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 37 минути

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 1 час

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 2 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 3 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 4 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 4 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 5 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Занимливостипред 6 часа

  Најскапата порција помфрит во светот чини 200 долари

  Вестипред 7 часа

  „Отворен Балкан“ – една економија, без царини, без задржувања на границите и со сто проценти слободна трговија

  Вестипред 7 часа

  Православен празник Света Марина (Огнена Марија)

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Македонијапред 2 недели

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!