Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Што напиша Тито во пораката која пред 5 децении беше оставена на Месечината?

Пред 50 години, кога првите луѓе зачекорија на Месечината, таму оставија диск со пораки на претседатели од 73 земји од светот, како и на американските претседатели Кенеди, Џонсон, Никсон и Ајзенхауер оставен е пред 50 години на Месечината. Меѓу нив ја има и пораката на претседателот на тогашната СФРЈ, Јосип Броз Тито.

„Нека ова величенствено исполнување на древниот сон на човечката раса – со човековото зачекорување на Месечината, нашиот прв сосед, го приближи спознанието на древното човечко настојување да се живее во мир, братство и единство“ – напишал Јосип Броз Тито.

На дискот пишува дека тоа се Пораки на добра волја од целиот свет.

Американските астронаути Нил Армстронг и Баз Олдрин се првите луѓе во историјата кои стапнаа на Месечината, на 20-ти јули 1969-та година во 18 часот и 18 минути по средноевропско време.

 

фото: NASA/MSFC

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!