Поврзи се со нас

Деца Родители

Што оди на штета на самостојноста кај децата

Објавено

на

Поттикнувањето независност и самостојност кај децата, е исклучително важно, објаснуваат психолози, за кога малечкото ќе порасне – да биде подготвено за сѐ она што го чека… А, понекогаш родителите несвесно ја уништуваат независноста на своите деца преку образовни практики, пишува „Тајмс оф Индија“.

Како прво, детето нема да биде независно ако неговите родители претерано го штитат од сѐ. При она „претерано заштитништво“, детето „ќе трча“ кај родителите за секоја ситница, наместо да се обиде сам/-а да изнајде решение или да се справи со потешки околности. Психолозите нагласуваат дека родителите треба да го поттикнат детето да научи да се справува со своите проблеми, особено со малите нешта за коишто уделот на возрасните навистина не е неопходен.

Немањето јасни граници, како што велат стручњаците, е уште една грешка што многу родители ја прават и којашто негативно влијае на развојот на независноста на децата.

Имено, кога родителите имаат „лабави“ граници, децата се поттикнуваат да се борат за поголемо чувство за себе и претерана самостојност. Ова може да ги направи исто толку несигурни или нестабилни личности подоцна во животот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена