fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што сѐ може да ја замени вежбалницата?

Објавено

на

  Многу луѓе не ги сакаат вежбалниците за одржување во форма. Но, има и алтернативи, како што се градинарството, танцувањето на шипка, лизгањето и возењето ролери, што понекогаш може „да Ве испотат“ и да ги донесат истите резултати како и вежбите под надзор на тренер. Има безброј начини да останеме „фит“ – испробување нов индивидуален или групен спорт, стариот добар „маалски“ „сервис без мрежа“ или борење со партнерот… Следат уште неколку хобија што може да ја заменат вежбалницата.

  Градинарство

  Со грижата за цвеќињата и за двор, може накусо „да го замолчиме“ умот, а во истовреме и да го направиме телото поцврсто. Копањето земја, носењето потешки кофи и возењето количка за пренос може да се вбројат како еден вид вежбање.

  Така се поврзувате и со природата додека сте покрај растенијата и дишете чист воздух. Друга придобивка е што нема притисок правилно за изведување на вежбите, ниту пак оптовареност со тоа дали некој Ве гледа или надгледува како тренер.

  Уметничко лизгање

  Иако не е секогаш достапно, вежбалницата можете да се замени и со лизгање – барем зиме. Неколку часа лизгање нуди подобрување на рамнотежата, флексибилност на зглобовите, посилно менталното здравје, поцврста мускулна маса и попрецзна моторна координација. Плус, ако немате или не умеете со ролерки, ова е кардио-активност што одговара на сите возрасти и во многу услови. Постојаниот напор додека ги користите рацете за рамнотежа го зголемува пулсот, па оваа активност важи за слична на одење по угорница или лесно трчање.

  Танц на шипка

  Оваа уметност отсекогаш ја барала истата елеганција, сила и вештина како, на пр., и гимнастиката и балетот. Танцувањето на шипка е комплетен тренинг за човековото тело. Дури и на почетно ниво, движењата се динамични и користат повеќе мускули одеднаш.

  Возење ролерки

  Според Меѓународната асоцијација за ролерки, „лизгањето со тркалца“ го придвижува секој мускул во телото и може да согори од 350 до 600 калории за еден час. Возењето ролери е одличен пример за аеробни вежби, коишто му помагаат на телото подобро да го користи и да управува со инсулинот. „Ролањето“ ги зајакнува и срцето и коските, го намалува нивото на шеќер во крвта, го ублажува стресот и го подобрува нивото на холестерол.

  Кога станува збор за здравствени придобивки, тоа е еквивалентно на трчањето во природа и ни помага во развојот на силата и изградувањето мускулна маса.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 18 минути

  СОНК и МТСП се договорија, нема да се кратат платите за вработените во градинките кои штрајкуваа

  Гостиварпред 1 час

  Измамен гостиварец, порачал половни машини за косење

  Вестипред 2 часа

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 2 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 3 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 4 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 16 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 18 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 19 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 20 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 24 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 1 ден

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 5 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена