Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Што треба, а што не треба да се јаде за блескав и здрав тен?

Објавено

на

Зимските месеци можеби оставиле свој белег на вашата кожа. Ладниот и сув воздух и ниските температури можат да ја исушат кожата. Исто така, можно е вашата кожа да е склона кон пукање и да е оштетена, па во текот на годината, а особено во зима треба да се грижите за вашата кожа, да ја навлажнувате и редовно да ја чистите. Во тоа може да ви помогне двојното чистење на лицето кое длабински ги отстранува нечистотиите.

Придобивките од чистењето на лицето се одлични за вашата кожа, а подеднакво е пожелно да се користат препарати на природна основа. Можете исто така да изберете производи со витамин Ц. Дополнително, обидете се да додадете навлажнувачки производи кои содржат хијалуронска киселина, како и серум во вашата основна рутина за нега на кожата, кои, покрај обновувањето на хидратацијата, помагаат и во негување на бариерата на кожата. Со соодветна грижа, поблиску сте до здрава и сјајна кожа.

Секако, треба да останете хидрирани и одвнатре. Со други зборови, за здрав тен потребно е да се внесуваат доволно течности, но и да се внимава на исхраната. Нездравите навики како што се пушењето, мрсната и претерано солената и слатка храна негативно влијаат на тенот на долг рок. Во продолжение дознајте кои други намирници и пијалоци можат да ја исушат вашата кожа без воопшто да го воочите тоа.

Кофеинот

Утринското кафе е незаменлив ритуал за многумина, но премногу кофеин има диуретично дејство што значи дека придонесува за дехидрација. Експертите тврдат дека премногу кофеин го намалува сјајот и еластичноста на кожата, а особено е ризично цел живот да пиете кафе со шеќер. Поентата е јасна: подобро е да пиете црно кафе без шеќер или да се префрлите на зелен чај.

Зелениот чај е добра замена за кафето бидејќи има антиоксиданси кои спречуваат воспаление и црвенило на кожата. Една или две шолји зелен чај може да го стимулира производството на колаген. Покрај тоа, премногу кафе може да го наруши сонот. Несоницата или неквалитетниот сон може да доведат до дехидрација на кожата, забрзано стареење и да остават видливи темни кругови.

Газирани пијалоци

Ако премногу шеќер е непријател на еластичноста на кожата, лесно е да се заклучи дека не треба да се претерува ниту со газираните пијалоци. Шеќерот во газираните сокови е една од водечките причини за дијабетес, што исто така може да доведе до предвремено стареење. Газираниот сок, исто така, промовира дехидрација, што според експертите ја прави кожата склона кон брчки.

Што друго треба да се избегне?

Во секој случај, за здрав тен треба да избегнувате рафиниран шеќер, масна, пржена храна и премногу солена храна. Секако, алкохолот е и диуретик, а претерувањето со него може да доведе до дехидрација и исцрпување на антиоксидансите, што ја прави кожата почувствителна на ултравиолетовите зраци и штетните материи.

Што треба да се јаде за да се има здрава кожа?

За здрава кожа, треба да пиете доволно вода и да јадете урамнотежена исхрана. Не заборавајте да вклучите бобинки, дињи, пиперки, спанаќ и краставици на менито бидејќи овие намирници хидрираат. Варениот зеленчук е секогаш подобра опција. За блескав тен се препорачува и храна богата со омега-3 масни киселини кои се наоѓаат во авокадото, чиа семето, лененото семе, јаткастите плодови, маслинките и рибата.

Здравите навики добро ќе влијаат и на вашата кожа, која заедно со исхраната вклучува доволно сон, физичка активност и регулирање на стресот. Во спротивно, вашиот тен и вашата кожа ќе ви возврати на не толку убав начин.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена