Поврзи се со нас

Вести

Што треба да знаете ако сте меѓу оние што примаат трета доза од вакцината

Објавено

на

  Како и со првата или втората доза, некои луѓе може да доживеат несакани ефекти по третата доза. Третата доза е нова линија на одбрана против пандемија, и ако сè уште се сомневате во тоа, еве што треба да знаете пред да ја примите третата доза.

  Истражувањата покажаа дека е безбедна и ефикасна

  Вакцината Pfizer во моментов е единствената што има одобрена и трета доза за оние над 65 години, оние во домови за стари лица, луѓе кои работат на работа каде што има поголем ризик од инфекција, или оние од 18 до 64 години кои имаат поголема веројатност да развијат потешки симптоми. Американската ФДА вели дека истражувањата покажале дека третата доза е безбедна и ефикасна.

  Податоците од малата клиничка студија покажуваат дека третата доза го зголемила имунолошкиот одговор на учесниците кои ја примиле 6 месеци по втората доза. Со зголемен имунолошки одговор, луѓето исто така треба да добијат посилна заштита од ковид-19.

  Што може да направи третата доза, а што не?

  Ниту третата доза, како и секоја друга вакцина, обезбедува сто проценти заштита, но може да му помогне на имунолошкиот систем да реагира посилно на инфекцијата, така што ќе бидете подобро заштитени од тешки симптоми, хоспитализација и смрт.

  Не земајте аналгетици за да ги ублажите несаканите ефекти

  Не земајте лекови против болки, како што се ибупрофен и аспирин, пред да ја земете третата доза за да избегнете несакани ефекти. Сè уште не е познато како овие лекови можат да влијаат на ефектот на вакцината. Меѓутоа, ако ги земате овие лекови редовно за некои дијагнози, не ги прескокнувајте дури и пред вакцинација или консултирајте се со вашиот лекар.

  Можни несакани ефекти

  Како и со првата или втората доза, некои луѓе може да доживеат несакани ефекти по третата доза. Ова е добар знак дека вашиот имунолошки систем учи како да се бори против инфекцијата со коронавирус. Некои луѓе нема да ги почувствуваат несаканите ефекти, но тоа не значи дека третата доза „не функционира“.

  Најчестите несакани ефекти пријавени во студијата по третата доза се болки, црвенило и оток на местото на инјектирањето, замор, главоболка, болка во мускулите и зглобовите и треска.

  Продолжете да се придржувате кон мерките

  Третата доза не е 100% заштита и треба да се почитуваат мерки како што се растојание, миење раце и носење маска во затворени простории каде што има повеќе луѓе.

  извор: www.cdc.gov

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 8 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 9 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 12 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 16 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 18 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 19 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 2 дена

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 2 дена

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 2 дена

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!