Поврзи се со нас

Вести

Што треба да знаете ако сте меѓу оние што примаат трета доза од вакцината

Објавено

на

Како и со првата или втората доза, некои луѓе може да доживеат несакани ефекти по третата доза. Третата доза е нова линија на одбрана против пандемија, и ако сè уште се сомневате во тоа, еве што треба да знаете пред да ја примите третата доза.

Истражувањата покажаа дека е безбедна и ефикасна

Вакцината Pfizer во моментов е единствената што има одобрена и трета доза за оние над 65 години, оние во домови за стари лица, луѓе кои работат на работа каде што има поголем ризик од инфекција, или оние од 18 до 64 години кои имаат поголема веројатност да развијат потешки симптоми. Американската ФДА вели дека истражувањата покажале дека третата доза е безбедна и ефикасна.

Податоците од малата клиничка студија покажуваат дека третата доза го зголемила имунолошкиот одговор на учесниците кои ја примиле 6 месеци по втората доза. Со зголемен имунолошки одговор, луѓето исто така треба да добијат посилна заштита од ковид-19.

Што може да направи третата доза, а што не?

Ниту третата доза, како и секоја друга вакцина, обезбедува сто проценти заштита, но може да му помогне на имунолошкиот систем да реагира посилно на инфекцијата, така што ќе бидете подобро заштитени од тешки симптоми, хоспитализација и смрт.

Не земајте аналгетици за да ги ублажите несаканите ефекти

Не земајте лекови против болки, како што се ибупрофен и аспирин, пред да ја земете третата доза за да избегнете несакани ефекти. Сè уште не е познато како овие лекови можат да влијаат на ефектот на вакцината. Меѓутоа, ако ги земате овие лекови редовно за некои дијагнози, не ги прескокнувајте дури и пред вакцинација или консултирајте се со вашиот лекар.

Можни несакани ефекти

Како и со првата или втората доза, некои луѓе може да доживеат несакани ефекти по третата доза. Ова е добар знак дека вашиот имунолошки систем учи како да се бори против инфекцијата со коронавирус. Некои луѓе нема да ги почувствуваат несаканите ефекти, но тоа не значи дека третата доза „не функционира“.

Најчестите несакани ефекти пријавени во студијата по третата доза се болки, црвенило и оток на местото на инјектирањето, замор, главоболка, болка во мускулите и зглобовите и треска.

Продолжете да се придржувате кон мерките

Третата доза не е 100% заштита и треба да се почитуваат мерки како што се растојание, миење раце и носење маска во затворени простории каде што има повеќе луѓе.

извор: www.cdc.gov

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена