Поврзи се со нас

Гостивар

Штрајкот во Гостивар се одвива 100%, имаме поддршка и од родителите-вели регионалниот СОНК

Објавено

на

  Раководството на регионалниот одбор на Синдикатот за образование и наука во Гостивар по обиколката на училиштата на гостиварска територија оцени дека штрајкот којшто започна утрово, се одвива непречено, и дека добива поддршка и од родителите.

  „Штрајкот во Гостивар се одвива 100%. Ние од утрово направивме обиколка низ основните и средни училишта и видовме дека во секоја установа се почитува одлуката донесена од СОНК. Кадарот е во просториите определени за штрајк, настава не се држи. Она што е важно и сакам да го истакнам е дека и родителите покажаа разбирање и не ги пуштија децата на училиште, што значи дека имаме поддршка и од родителите. Знаеме дека за нив е најтешко и тие се на некој начин оштетени, но сепак сфаќаат дека ние сме на мака. Зголемувањето на цените и растот на минималната плата го направија своето и ние бевме принудени да го преземеме овој чекор за штрајк.“, изјави Тафа Амети, претседател на Регионалниот СОНК во Гостивар и потпретседател на синдикатот на државно ниво.

  Амети информира дека и во градинките во Гостивар има штрајк на членовите на синдикатот, а дека извесен број на деца биле згрижени од воспитувачки и негувателки ангажирани со договори на дело.

  „Ги посетивме и градинките и увидовме дека и таму нашите членови штрајкуваат. Но, таму има 20-тина ангажирани со договор на дело, тие не се наши членови и не се дел од штрајкот. Сепак и во градинките имаме поддршка од родителите, што се гледа по бројките. Од 540 деца кои се запишани, само 104 се донесени на згрижување денес.“, рече тој.

  Регионалниот СОНК не забележал притисоци врз наставниците од општините кои ги покрива. Забелешка имаат само за Маврово-Ростуше, поради одредување на подолго време на престој во училиштата за кадарот што штрајкува.

  „Во Маврово Ростуше одеа на варијанта наставниците да седат по 8 часа во училиштата, наместо по 4. Тоа не би рекле дека е некој начин на притисок, но треба да се покаже разбирање, сега е период на Рамазан, се пости, па и кога има настава се кратат часовите, а не пак времето за штрајк. Мислам дека ќе го средиме тој проблем, разговарав денеска со градоначалникот, ќе гледаме да најдеме решение. Гостивар и Врапчиште е целосно според одлуката и нема никакви проблеми“, истакна Амети.

  Регионалниот одбор на СОНК Гостивар брои 1.700 члена.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 6 дена

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Македонијапред 27 минути

  Мицкоски: Ковачевски да го одбие предлогот, а јас ќе го повлечам барањето за предвремени избори

  Македонијапред 44 минути

  Ковачевски: Време е за мудри одлуки – предлогот ги инкорпорира нашите забелешки и има чист став за јазикот

  Вестипред 5 часа

  За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

  Гостиварпред 6 часа

  Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Здравје и убавинапред 6 часа

  Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

  Гостиварпред 7 часа

  Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

  Рецептипред 8 часа

  Десерт за денес: Сочен колач со цреши

  Македонијапред 9 часа

  Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Вежба делотворна против целулит

  Занимливостипред 20 часа

  (ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

  Гостиварпред 21 час

  Физички напади во Гостивар и во Беловиште

  Македонијапред 22 часа

  Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

  Гостиварпред 23 часа

  Во Гостивар приведени двајца мажи и 36 годишна жена

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена