Поврзи се со нас

Гостивар

Шумите во гостиварско немилосрдно се сечат на диво

Објавено

на

Шумите во регионот на Гостивар се наоѓаат на удар на бесправната сеча. Немилосрдно се опустошуваат големи површини шума, цвета „бизнисот“ со продажба на нелегално исечените дрва. Ова го потврдува истражувањето спроведено во рамки на проектот „Спротивставување на корупцијата во животната средина на локално ниво“, што го реализира Центарот за европски стратегии Евротинк. Денес во Гостивар беа презентирани резултатите од анализите.

„Гостивар е еден од 8-те региони опфатени во проектот, а целта е да се откријат главните институционални и вонинституционални влијанија во вршење на дивата сеча, и да видиме како може да се зголеми отпорноста кај граѓаните, за да се намали што повеќе оваа појава. Гостивар е еден од регионите каде многу има бесправна сеча. Одредени делови се жешки точки кадешто дивата сеча има оставено големи последици. Една од спецификите е што веќе се сече и во приватни шуми, а се сече и зеленилото во градското подрачје, во самиот центар. Дел од црните точки се пределите околу селата Куново, Србиново, Чегране, Форино, Јеловце.“, изјави Иван Стефановски, извршен директор на Евротинк.

Глетките од некогаш богатите шуми сега се застрашувачки, вели Горан Николовски член на УО на Евротинк, кој како искусен планинар добро ја познава состојбата на терен. Особено загрижува што зеленилото во срцата на планините се уништува со тешка механизација, нагласува тој.

„Како планинари со големо искуство сме го гледале уништувањето на шумите и претходно, меѓутоа сега овој процес е интензивиран. Тоа што го видовме во Гостивар на Сува Гора, Челојца, планина меѓу Гостивар и Тетово, на Бистра, на Шара е навистина застрашувачки. Дел од исечените дрвја се обележани регуларно, но голем дел особено повнатре од шумите немилосрдно се уништени од дива сеча.“, изјави Николовски.

Податоците до кои дошле истражувачите во проектот покажуваат дека во периодот од 2010 до 2019 шумското стопанство во Гостивар поднело 287 кривични и 95 прекршочни пријави за бесправна сеча. СВР Тетово во рамки на акцијата „Гора“ поднело 166 пријави за 278 кривични дела.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 31 минута

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 3 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 5 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 5 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 6 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 8 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 9 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена