Поврзи се со нас

Рецепти

Сицилијански специјалиет – „Pasta alla Norma“

Објавено

на

Иако тестенините „ала Норма“ се познати по своите модрите патлиџани, доматот е тој што дава најмногу вкус. Ќе ви треба и босилек, а некои домаќинки на Сицилија додаваат малку чили, како и лук.

„Pasta alla Norma е сицилијански специјалитет кој наводно го дели своето име со операта на Белини. Според друга теорија, таа потекнувала како „норма“ за други јадења направени во Катанија, а многу готвачи се согласуваат дека садот му го должи својот „вулкански“ изглед на ерупцијата на доматите и модри патлиџани на Етна.

Дури и оние што не сакаат модри патлиџани, му даваат шанса на овој вкусен сос, а за да не бидат горчливи, претходно се посолени, а потоа „исцедени“ од горчината. Некои готвачи тврдат дека на овој начин примаат помалку масло за време на печењето.

Модрите патлиџани може да се сечат на тенки ленти, така што садот ќе изгледа попримамливо, а ако се одлучите за коцки, полесно ќе ги јадете. Во зависност од тоа колку обрнувате внимание на линијата, можете да ги пржите во тава, на скара или во масло.

Кога станува збор за тестенини, имате слобода да изберете – шпагети или малку подебели букатини, пена или ригатони се одлична опција. Единствено е важно да изберете форма што вешто ќе го собере миризливиот сос. Без сирење нема „ала Норма“. Пармезан и рикота фино ги подигаат другите вкусови.

Состојки за тестенини ала Норма:

1 голема модар патлиџан

4 лажички маслиново масло

3 чешниња лук

4 домати или конзерва од излупени домати

25 гр босилек

150 гр – 200 гр тестенини

1 лажица пармезан

Подготовка:

1. Исечете ги модрите патлиџани на ленти или коцки, додадете сол и оставете го настрана половина час.
2. Загрејте ја половина од количината на масло во тавата.

3. Исплакнете ги модрите патлиџани во ладна вода, избришете ги со пешкир и ставете ги во тава 15-20 минути, вртејќи повремено.

4. Загрејте го остатокот од маслото и додадете го исецканиот лук, а по неколку минути додајте го доматот и половина од босилекот. Гответе на тивок оган 20 до 30 минути додека не се згусне сосот, а потоа додадете ги модрите патлиџани и варените тестенини.

5. Посипете со сирење и остатокот од босилек и сервирајте.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 2 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 5 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 6 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 7 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 9 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 9 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 10 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 11 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 12 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 13 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 14 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 14 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 15 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена