Поврзи се со нас

Вести

Силен земјотрес во Загреб (видео) – срушени објекти, повредено дете…

Хрватскиот главен град утрово беше погоден од силен земјотрес. Како што јавуваат тамошните медиуми, потресот со јачина од 5,3 степени по Рихтер се случил во 6 часот и 23 минути. Тлото се тресело десетина секунди, а епицентарот на земјотресот бил на седум километри северно од Загреб. Граѓаните панично ги напуштиле своите домови.

Срушена е црква во градот, испукани се фасади, има урнати кровови на згради, смачкани автомобили по улиците. За сега, нема информации за жртви. Во болница било пренесено повредено дете, врз кое паднал дел од покрив во куќа.

Следувал нов земјотрес околу 7 часот со јачина од 5 степени.

фото: Telegram.hr

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 2 часа

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 22 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!