Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 14/05/2019 | 08:27

Силна бура направи пустош во Загреб

Невремето кое во текот на вчерашниот ден го зафати главниот град на Хрватска, Загреб предизвика бројни штети, а има и повредени граѓани.

Како што јавуваат хрватските медиуми, силниот ветер корнел дрвја, кровови на објекти и делови од фасади. Со тешки повреди завршила 80 годишна жена, откако врз неа паднал дрвен штанд, а биле повредени уште четири лица.

Службите за Итна помош, полицијата и противпожарните единици имале рекорден број на повици за помош и интервенции во сите делови на градот.

фото: Jutarnji list

Напишете коментар