fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Силниот земјотрес во Турција однесе 25 човечки животи (видео)

Објавено

на

Црн биланс од силниот земјотрес што вчера го погоди турското крајбрежје. Тамошните медиуми јавуваат дека до сега потврдени се 25 жртви и над 800 повредени лица од кои 25 завршиле на одделенијата за интензивна нега во болниците. Околу 20 згради во Измир биле срамнети со земја, а исто толку делумно разрушени. Акциите за спасување на преживеани од под урнатините се уште траат.

Епицентарот на земјотресот, кој според Институтот Кандили бил 6,9 степени, бил во Егејското Море северно од Самос, и ги погодил Турција и Грција во 14:51 часот по локално време. Властите известуваат дека после силниот земјотрес, следувале дури 389 други потреси.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!