Поврзи се со нас

Гостивар

Симболичниот клуч на Гостивар доделен на Али Беба, меѓународно признат професор по применети науки

Објавено

на

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари денес во својот кабинет го пречека Али Беба, професор по применети науки на странски универзитети, кој има гостиварско потекло. Во знак на почит и благодарност за интернационално промовирање на Гостивар, на професорот му беше доделен симболичниот „клуч на градот“.

„Професорот Беба е меѓународно признат како професор по применети науки кој ја инкубира културата на претприемништво и иновации преку интегрирање на научната теорија со практиката, така што резултатите од истражувањето се преточуваат во иновативни производи и услуги во корист на општествата. Неговиот истражувачки интерес е насочен кон развој на економии базирани на знаење и да биде дел од решенијата за најтешките потреби на човештвото во областа на одржливиот економски раст преку максимално искористување на чистата енергија и заштитата на животната средина. Г-дин Беба е подготвен да го донесе своето знаење и искуство во својата родна земја, во Гостивар, за да ја развие локалната економија и како да се примени обновливите извори на енергија, што е повеќе од неопходно во ова време на енергетска криза. Во оваа прилика во знак на благодарност му го подарив клучот на градот Гостивар, симбол кој се подарува на пријателите на градот.“, изјави градоначаникот.

Беба моментално живее и работи во САД, а е активен како предавач и соработник на институции и невладини организации и надвор од американските граници, односно во Турција и Кина. Раководи и со фондација кој обезбедува услуги за иновативни проекти.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 2 минути

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

Гостиварпред 2 часа

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 2 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 3 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 4 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена