Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Симптоми и лекување на катаракта – Разговор со Д-р Илир Османи, офталмохирург во Систина Офталмологија

Објавено

на

Што е катаракта (перде), кои се симптомите на оваа болест, начини на лекување и кои се новитетите во нејзиниот третман. За да ги добиеме одговорите на сите овие прашања за катарактата, разговаравме со Д-р Илир Османи, офталмохирург во Систина Офталмологија дел од Групација Свјетлост.

Што е всушност катаракта или народски кажано перде?

Катаракта (перде) е една од најчестите очни болести која се појавува на постара возраст, болеста се јавува како последица на природниот процес на стареење кој доведува до заматување на природната леќа. Како што се заматува леќата така се намалува и видот.

Кои се симптомите – како може да се препознае дали имаме катаракта?

Симптомите на катаракта се маинфестираат со заматување на видот, губење на контраст и заблескување при јако светло. Може да се појави и двојна слика, а честопати се јавуваат и проблеми при читање, гледање ТВ и возење.

Кои се начините за третман на оваа состојба?

Единствен начин на кој може да се отсрани катарактата е со хирушка интервенција, односно со светски познатата ФАКО метода. При интервенцијата правиме мал рез во самото око и со помош на ултразвук се отстранува природната леќа. Веднаш потоа се вградува нова таканаречена интраокуларна леќа. Станува збор за безбедна и кратка интервенција, која се прави со локална анестезија.

Што се тоа интраокуларни леќи?

Во поглед на тоа за какви леќи станува збор, класичните интраокуларни леќи се монофокални леќи, кои, како што самото име кажува, имаат еден фокус и овозможуваат после операцијата да гледате далеку без очила, но во тој случај мора да носите очила за блиску (или обратно, зависи од вашата желба за вид). Со овие леќи се решава и астигматизмот (цилиндерот) и тие се викаат торични леќи.

Покрај монофокалните леќи најновата генерација на мултифокални леќи се трифокалните леќи, кои освен што добивате добар вид на близу и далеку, овозможуваат и добар вид на средна далечина, што е многу значајно за пациенти кои подолго време работат на компјутер. Со помош на овие леќи, ќе можете без очила да читате весници и книги, да се бричите или шминкате, да гледате во телефон, да работите на компјутер, да гледате ТВ, да возите автомобил, да се бавите со спорт и да ги обавувате вашите секојдневни активности.

Д-р Илир Османи е офталмохирург чија специјалност е катарактна и витреоретиналната хирургија. Од 2012 година работи во Систина Офталмологија. Mедицински факултет има завршено во Приштина а специјализација по офталмологија – на Универзитетот “Св. Кирил и Методиj”, Скопје. Член е на Македонската и Косовската лекарска комора.

Додека бевме во Центарот на Систина офталмологија во Гостивар на контрола пристигна пациентот Г-динот Емрули Тефик кој има 71 година, тој е дијабетичар веќе 10 гoдини со инсулинска терапија, врз кого Д-р Илир Османи имаше направено интервенција – операција на катаракта и витректомија.

“Презадоволен сум од направената интервенција и целокупниот однос на персоналот. Видот ми е многу подобрен благодарение на докторот Илир Османи. И понатаму ќе продолжам да доаѓам на редовни контроли тука во Ординацијата во Гостивар” изјави г-динот Емрули Тефик.

Специјализираната болница „Систина Офталмологија“ е првата офталмолошка установа во регионот која нуди комплетендијагностички и хирушки третман на сите проблеми со видот и очите. Преку партнерството со најголемата универзитетска клиника „Свјетлост“, Загреб, технолошки го надгради и зголеми обемот на своето работење, со што овозможи решавање на сите проблеми со видот и кај оние пациенти кои сакаат повисок стандард, квалитет и комфорт во своите животни навики.

Покрај центарот во Скопје, Систина Офтламологија има свои центри и во Тетово, Гостивар и Битола.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 37 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 11 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 18 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 18 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 19 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 20 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 21 час

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 22 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 23 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена