Поврзи се со нас

Македонија

Синдикат на новинари: Само сплотени можеме да го вратиме достоинството на новинарското перо

Објавено

на

Само сплотени и солидаризирани во борбата, ние новинарите и медиумските работници можеме да се избориме за нашите работнички права и враќање на достоинството на новинарското перо, порачува Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) по повод 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот.

Како што истакнува претседателот на ССНМ Павле Беловски во видео честитката, ако во земјава постоеја само десетмина новинари, седуммина ќе земаа потпросечна плата, а четворица немаше ниту да имаат постојано вработување.

-Останете будни, гласни и непоколебливи. Колеги, правата не се празничен потсетник, туку битка која почна 1886-тата и продолжува, вели Беловски.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Sindikata e Gazetarëve: Vetëm të bashkuar mund t’i kthejmë dinjitetin penës gazetareske

Објавено

на

Vetëm të bashkuar dhe solidarë në luftë, ne gazetarët dhe punonjësit e medias mund të luftojmë për të drejtat tona të punës dhe t’i rikthejmë dinjitetin penës gazetareske, thotë Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punëtorëve të Medias (SPGM) me rastin e 1 Maji Dita Ndërkombëtare e Punës.

Siç thekson në video urimin kryetari i SPGM-së Pavle Belovski, nëse në vend do të kishte vetëm dhjetë gazetarë, shtatë do të merrnin pagë nën mesataren, ndërsa katër nuk do të kishin as punësim të përhershëm.

-Qëndroni zgjuar, me zë të lartë dhe të palëkundur. Kolegë, të drejtat nuk janë kujtim feste, por një betejë që filloi në vitin 1886 dhe vazhdon, thotë Belovski.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена