Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Синдромот на прегорување станува се‘ почест, како да се заштитиме…

Објавено

на

Недостаток на концентрација и мотивација, утринска мрзеливост, незаинтересираност, безволие – сѐ тоа можеби не е само замор. Можеби се работи за онаа „лизгава патека“ на целосната исцрпеност, или она што на Запад се нарекува „Burnout“ (синдром на работна исцрпеност или синдром на прегорување) – подмолниот „крадец“ на менталното здравје.

Како што пишува „Индекс“, тоа не е само поим преземен од науката во Северна Америка – тоа е вистинска психолошка состојба на замор што може да има сериозни последици по психо-физичкото здравје. Што е прегорување?

Тоа е потешка, целосна психичка, физичка и емоционална исцрпеност и намален интерес за секојдневните активности. Ова нарушување понекогаш е тешко да се препознае бидејќи честопати погрешно се сфаќа како депресија, анксиозност или обична мрзеливост.

Најчесто, оваа состојба се поврзува со работното место – претерана работа, лоши услови, немање поддршка од колегите и претпоставените, постојани притисоци и крајни рокови. Но, тоа не им се случува само на оние кои се преоптоварени со работа. Секој – од ученици до родители, може да стане жртва на ова подмолно заболување. Работа „24 / 7“, сестраност во задолженијата, перфекционизам – сѐ тоа може да доведе до прегорување.

Симптомите на прегорувањето опфаќаат: Чувство на исцрпеност, недостаток на концентрација, проблеми со спиењето, анксиозност, беспомошност, губење апетит, апатија. Доколку се присутни повеќето од овие знаци, се препорачува совет и стручна помош.

Што може да се направи за заштита од ова нарушување?

Пред сѐ – треба да научиме да кажеме „не“ – за сѐ она што му штети на телото и умот. Тоа значи грижа за психо-физичкото здравје. Тоа е свесност за сопствениот одмор, за времето минато со семејството, пријателите, блиските, за хобито и вообичаените секојдневни ситници што ни се лично важни, но и полезни, како што се трчање, пливање, јога, прошетки надвор.

Советот на стручњаците гласи – не заборавајте да се грижите за психичкото здравје. Ако не се чувствувате добро, не двоумете се да застанете и да земете здив. На крајот на краиштата, мирен ум е најсилното и најбитното оружје против сите предизвици во животот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 12 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 13 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 15 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 16 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 17 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 18 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 19 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 20 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 21 час

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена