Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Сируп и чај од рози – напитоци како лек за многу заболувања

Овој напиток помогнал во спасување на многу животи. Во овој преубав цвет се наоѓа вистинско богатство на витимини како А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчињата се богати со етерични масла, тианин, шеќер, лимонска и винска киселина.

Сирупот од рози е одличен за чување на здравјето на срцето и нервите. Ја прочистува крвта, ја намалува напнатоста, а покрај тоа е одличен кај воспаление на грлото, жолчката, за чистење на црниот дроб, во случаеви на вртоглавица, главоболки и нарушена цревна флора.

Се препорачува кај сите болести на дишните патишта и за зачувување на белите дробови, а и ги ублажува менструалните тегоби доста успешно.

Од цветните ливчиња на розата можете да направите и сируп и чај.

Подготовка:

Соберете цветни ливчиња од роза, исчистете ги од инсекти и оставете ги 7 дена да се исушат. За да сочуват доволно свежина и квалитет, чувајте ги во добро затворен амбалаж на темно и суво место. Најдобро би било во стаклени или лимени кутии.

Подготовка на сирупот:

Прелијте две раце ливчиња со 500 ml врела, зовриена вида и оставете ги 24 часа да одстојат. После тоа процедете ги и сварете ги со 250 gr шеќер. Пред крај додадете сок од еден лимон и варете уште 5 минути.

Се препорачува користење до 4 лажички дневно.

Подготовка на чајот:

За подготовка на чајот прелијте две лажички од цветните ливчиња со 300 ml врела вода и оставете ги подклопени 10 минути. После тоа процедете и напитокот е спремен за употреба.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!