fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Сируп кој го лечи болното грло за само четири часа

Објавено

на

Сезоната на настинки и вируси, за жал фаќа се` поголем замав, а болното грло е особено чест и непријатен проблем.
Во аптеките може да се купат најразлични лекови кои ја ублажуваат болката во грлото, но лекови од таков тип можеме да си направиме и сами. Во времето на нашите предци немало аптека на секој чекор, па тие морале да испробуваат рецепти со оние состојки што им стоеле на располагање.

Овој лек што се прави според стар рецепт може да ви помогне да го излечите болното грло и воспалението на крајниците за само четири часа.

Потребни состојки:

● 250 мл. вода
● 80 гр. мелен ким
● 1 лажица оцет

Подготовка:

Кимот сомелете го во мелница за кафе. Ставете 200 милилитри вода во лонче, додадете го кимот и ставете го да проврие. Оставете да врие на слаб оган околу 15 минути. Би требало да добиете густа и леплива смеса.

Тогаш додадете уште 50 милилитри вода и почекајте уште еднаш да проврие. Тргнете го од оган, оставете го да се излади, а потоа додадете го оцетот.

Земајте по една лажица од овој напиток на секој половина час. Веќе после два часа би требало да почувствувате и значајно олеснување, а после четири часа болката би требало и целосно да исчезне.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!