Поврзи се со нас

Здравје и убавина

„Сите деца, освен едно, растат“: Знаете ли што е синдромот Петар Пан и како да го препознаете?

Објавено

на

Преземањето одговорност понекогаш е исклучително тешко, но сепак има луѓе кои се обидуваат да го избегнат повеќе од другите.

Повеќето луѓе се свесни за фактот дека треба секојдневно да се справуваат со емоционалните и финансиските предизвици на зрелоста и покрај тоа што повремено уживаат во активностите што сакале да ги прават во младоста. Меѓутоа, во нашата средина, речиси без исклучок, постои личност која одбива да преземе одговорност на работа, во врските и воопшто во животот. Наместо тоа, таа избира да го живее животот на Петар Пан.

Овој тип на однесување првпат беше спомнат и опишан во 1983 година од д-р Ден Кили во книгата „Синдром Питер Пан: мажи кои никогаш не растат“. Четири децении подоцна, синдромот сè уште не е официјално признат како психолошко нарушување, иако терминот широко се користи за опишување на одреден тип на однесување без оглед на полот или културата на поединецот.

Како всушност изгледа нивното однесување?

Како што веќе спомнавме, овој синдром не е официјално признат, па експертите немаат ни утврдено карактеристични обрасци на однесување, иако постои одреден консензус дека тој често се манифестира во врските, на работа и во личните ставови кога станува збор за одговорноста.

„Во врските, мислам дека најјасно се манифестира во смисла на различни нивоа на амбиции, очекувања, животни цели и способност за преземање обврски“, објаснува психологот Патрик Катам од Портланд.

Со други зборови, ако некое лице има синдром Петар Пан, неговиот емотивен партнер често ќе добие впечаток дека би му било тешко да преживее сам на овој свет. Конкретно, ваквото однесување може да се манифестира во форма на трупање на садови во мијалникот или на валканите алишта во корпа додека не им ја снема последната вилушка или пар чорапи – затоа, партнерот ќе мора да преземе добар дел од домашна работа за да го направи домот попријатно место за живеење.

Освен тоа, во емотивните врски може да се случи и планирањето на активностите и носењето важни одлуки да го препуштат на партнерот, ретко да прават долгорочни планови, но и да покажат одредени знаци на емоционална недостапност – тие не сакаат да дефинираат или етикетираат врски.

Што се однесува до работата, според експертите, луѓето со синдромот Петар Пан најчесто ќе имаат склоност да се борат со целите, но и да вложуваат малку труд во наоѓање работа, да ја напуштат веднаш штом ќе се почувствуваат напор, досада, предизвик или стрес. Често пропуштаат рокови или покажуваат отсуство на желба за напредување.

Затоа, не е чудно што најчесто изгледаат беспомошно во очите на другите и покажуваат шема на несигурност, емоционални испади во стресни ситуации, мал интерес за личен раст и страв од туѓото мислење – пред се негативни. Кога се зборува за синдромот Петар Пан, често се споменува нарцизам, но експертите тврдат дека тоа се сосема различни концепти.

Кај кого е почест и што е Венди синдром?

Синдромот Петар Пан е во голема мера поврзан со мажите, а неколку студии направени на оваа тема ја поддржуваат хипотезата. Сепак, важно е да се нагласи дека нема многу истражувања кои испитуваат како овие однесувања се манифестираат кај различните полови, па дури и постоечките се од многу мал обем, т.е. вклучуваат мал број на испитаници.

Од друга страна, додека го проучувал синдромот Килеи, забележал дека некои жени покажуваат однесување кое тој го нарекол Венди синдром. Слично на приказната, жените во оваа улога често несвесно носат одлуки наместо мажите, го средуваат нивниот неред и нудат еднострана емоционална поддршка.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 10 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 11 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 14 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 14 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 15 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 17 часа

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Македонијапред 18 часа

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Гостиварпред 20 часа

Судењето за „Ласкарци“ продолжува со сослушување на вештаци кои го изготвија супервештачењето

Гостиварпред 20 часа

Гостиварец лажно го пријавил својот татко за напад и нарушил јавен ред и мир

Здравје и убавинапред 21 час

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 23 часа

Сообраќајот по влажни коловози, на Маврово и Стража снег

Здравје и убавинапред 23 часа

Антидепресивите предизвикуваат бесчувствителност

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Полицијата во Гостивар приведе двајца државјани на Туркије

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 5 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена