fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Домашните миленичиња задолжително со микрочип

Објавено

на

Агенцијата за храна и ветеринарство изврши набавка на 100 илјади микрочипови наменети за домашните миленичиња. Сите граѓани коишто имаат домашно милениче ќе мора да го чипираат, а базата на чипот ќе служи за здравствена легитимација на животното со податоци за сопственикот.

„Микрочиповите се наоѓаат во магацините на Агенцијата. Во тек е склучување на договорите со ветеринарните друштва кои треба да ги аплицираат микрочиповите по што ќе следи нивно распоредување кај сопствениците“, изјави директорот на Агенцијата, Зоран Атанасов.

Микрочипирањето на кучињата и мачките, ќе биде бесплатно, но сопствениците ќе треба сами да ги сносат трошоците за вакцина против беснило и за пасош, што изнесуваат околу 800 денари. Казните за сопственикот кој не го идентификувал својот миленик со микрочип се движат околу 100 до 150 евра.

Според последните податоци до сега, микрочипови имаат околу 4.000 миленици.

 

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!