fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Сите патишта водат кон Галичник – 45-то издание на Галичка свадба

Објавено

на

Обичаите на традиционалната манифестација „Галичка свадба“, која собира илјадници посетители од земјава и странство, започнуваат вечерва со китење на бајракот и фрлање пушка. Годинава, честа да бидат во фокусот на вниманието на настанот ја добија младите Тања Лепческа, по потекло галичанка и Златко Димовски. Крунисувањето на љубовта на зетот и невестата ќе помине низ  триесетина обичаи коишто се белег на галичкиот крај, негувани и пренесувани низ генерациите, како одење по вода, изведување на ората Невестинско, Тешкото, бричење на зетот и други. Венчавката во црквата св.Петар и Павле ќе се случи утре (недела) во 12.30 часот.

Галичка свадба неодамна доби светско признание како настан, односно беше прогласена за најтрадиционален свадбен фестивал во Европа од страна на „Њујорк тајмс“ и „Национал географик“.

Вчеравечер, со концерт на Влатко Стефановски и Весна Гиновска Илкова кој се одржа на платот пред чешмата Упија во Галичник, беше означен стартот на Галичкото културно лето 2018, чиј главен настан е Галичката свадба.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!