Поврзи се со нас

Гостивар

Сите тестирани средношколци со коронаскринингот во Гостивар се негативни

Објавено

на

  Денес и утре се спроведува скринингот за коронавирус во гостиварските училишта. Со тестирања со брзи антигенски тестови, најпрво беа опфатени средношколците. Сите  тестирани ученици добија негативен резултат.

  „Денес почна скринингот за ковид во средните училишта во Гостивар, додека утре ќе продолжи во основните. Изборот на ученици кои влегуваат во скринингот беше од стран ан Министерството за здравство по случаен избор, по што беа известени директорите и класните раководители, кои имаа должност да побараат согласности од родителите. До сега сите тестирани ученици се негативни. Општо состојбата со ковид во училиштата и градинките во Гостивар е стабилна, нема пријавени заразени ученици или наставен кадар“, информираше Аслијан Снопче, раководител на општинскиот Сектор за образование.

  Во некои училишта не беа тестирани сите ученици ставени на списокот, поради отсуства или други причини, но најголемиот дел сепак се опфатија со проверката. „Во нашето училиште согласности дадоа 28 родители, а денес беа тестирани 21 ученик, додека 7 не се појавија. Нормално се случува ученик да отсуствува или пак можеби некој се премислил и се повлекол. Ќе бидеме во контакт со надлежните служби, кои треба да дадат насоки дали дополнително ќе се тестираат уште ученици“, рече педагогот во средното медицинско училиште, Шпенд Бајрами.

  Директорката на ОУ „Исмаил Ќемали“ во Гостивар, Шпреса Усеини вели дека се подготвени за скринингот, којшто во основните училишта ќе се врши во текот на утрешниот ден. „Првата недела малку имавме недоразбирања со родителите, бидејќи не беа добро информирани, не знаеја за што се работи. Но, потоа заедно со класните раководители ги запознавме дека е тоа обично тестирање со земање на брис од носот, за да се утврди дали има присуство на ковид. Во нашето училиште првично беа предвидени 45 деца, а согласности дадоа 65 родители“, рече Усеини.

  Скринингот во училиштата со брзи антигенски го врши Министерството за здравство во соработка со Министерството за образование. На ниво на Македонија предвидено е да се опфатат околу 8.200 ученици, додека во регионот на Гостивар вкупно 296. Надлежните појаснија дека активностите се со цел рано откривање и превенција од коронавирус.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 8 часа

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 11 часа

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 12 часа

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 14 часа

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 15 часа

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Македонијапред 16 часа

  8 декември неработен ден за сите граѓани

  Македонијапред 17 часа

  Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

  Здравје и убавинапред 20 часа

  Пет намирници од кои се плашат вирусите

  Македонијапред 21 час

  Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Пуштањето брада може да биде корисно за машкото здравје

  Гостиварпред 1 ден

  За неколку часа во Гостивар казнети 11 пешаци

  Гостиварпред 1 ден

  Без дозвола изградил три ката на станбена зграда, ОЈО Гостивар поднесе обвинение

  Гостиварпред 2 дена

  Нов случај на семејно насилство во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 2 недели

  Обид за убиство на јавен обвинител во гостиварско Чегране

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!