fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Сите здравствени предности на сувата брусница

Објавено

на

  Сувото овошје важи за здраво, но во комерцијалното производство се додаваат големи количини шеќер, што го класифицира како алтернатива на слатките, а не на здравата храна. Доколку купувате сува брусница во продавниците, се препорачува да ги јадете во помали количини.

  Сувата, а исто така и свежата брусница ги содржи истите хранливи материи, особено диеталните влакна и антиоксидансите, посебно ако се минимално обработени. Со консумирање на 1/4 шолја сува брусница ќе го добиете истиот витамин како со една порција овошје и зеленчук или 25 проценти од препорачаната дневна доза.

  Сувата брусница, без додаден шеќер, многу позитивно влијае на организмот. Добра е за целиот метаболизам, а особено за имунолошкиот систем и срцето.

  Сувите зрна брусница немаат холестерол, заситени и транс масти, а исто така се добар избор на влакна, односно имаат само 40 грама од ова овошје содржи осум отсто од дневната вредност на влакна. Полни се со витамин А, содржат витамини од Б комплексот, витамин К, а има и минерали бакар, манган и железо.

  Брусницата го подобрува оралното здравје, бидејќи содржи елемент кој спречува бактериите да се залепат за забите. Таа исто така помага во спречување на болести на непцата.

  Сувата брусница исто така ги спречува инфекциите на уринарниот тракт. Кога ги јадете зрната сува брусница, добивате голема доза на проантоцијанидини, а тие се антиоксиданси кои ги спречуваат бактериите кои предизвикуваат инфекција да се залепат на ѕидовите на уринарниот тракт.

  Сувата брусница го намалуваат и ризикот од кардиоваскуларни болести, бидејќи содржи полифеноли со антивоспалителни својства. Тие помагаат да се намали хипертензијата и да се спречи акумулација на тромбоцитите, што резултира со намален ризик од кардиоваскуларни проблеми.

  Свата брусница без шеќер може да биде корисна за луѓето со дијабетес тип 2. Ако немаат дополнителен шеќер или им се додава мала количина шеќер, зрната брусница имаат помал гликемиски индекс, па затоа има помала реакција на инсулин.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 5 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 5 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 10 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Вестипред 12 часа

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 14 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 15 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 16 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 17 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 18 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 1 ден

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 1 ден

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 1 ден

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена