fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Работници не зеле февруарска плата, фирмите чекаат државна помош

Објавено

на

Речиси 7.000 фирми во земјава се‘ уште немаат исплатено февруарски плати, затоа што чекаат државна помош поради заглавениот петти пакет економски мерки во Собранието.

Директорка на Управа за јавни приходи, Сања Лукаревска апелираше Собранието што побрзо да ги донесе законските решенија, со кои ќе се овозможи практична примена на антикризниот пакет.

„Ние нема да бокираме онаму каде што нема основ да се блокира, зборуваме за ситуација каде што во моментов одредени комапнии ја чекаа финансиската подршка и можеби затоа во нивните сметководствени калкулаци кои што ги имаат направено како даночни обврзници очекувале дека навремено ќе стигне оваа финансиска подршка немајќи средства во моментов да исплатат плата. Kај нас во евиденција е детектирано тоа и имаме доставено опомени“, изјави Лукаревска.

Директорката на УЈП на денешната прес конференција информираше за анализата на управата,  од поднесените барања за пресметување на износот за враќање на финансиската поддршка односно нејзино претворање во грант. Деталите може да ги прочитате на следниот ЛИНК.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!